Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Wymogi prawne w żywieniu drobiu

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1804/1999 z dnia 19 lipca 1999 r. przewiduje w zakresie pasz (środków żywienia zwierząt) i żywienia ń samowystarczalność, - zapewnienie w dawce pokarmowej co najmniej 65% udziału zbóż oraz - pobieranie paszy przez ptaki w sposób naturalny (nie wymuszony). Szczegółowe warunki wytwarzania produktów rolnictwa ekologicznego i ich zestawienia są zawarte w Rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2092/91 z dnia 24 czerwca 1991 r. oraz w Rozporz ądzeniu Rady (WE) nr 1804/1999 z dnia 19 lipca 1999 r.
Rozporządzenie określa, że pasze winny być naturalne. Nie mogą być oczyszczane (rafinowane) metodami chemicznymi, konserwowane poprzez napromieniowanie i fale magnetyczne, pozyskiwane przy użyciu inżynierii genetycznej (GM). Pasze winny być produkowane metodami ekologicznymi.
Obowiązuje zakaz stosowania w paszy i wodzie profilaktycznych leków zapobiegaj ących chorobom inwazyjnym (kokcydiozie) oraz użycie stymulatorów nieśności i innych. Tak więc, w skład ekologicznych mieszanek paszowych dla kur nie mogą wchodzić kokcydiostatyki, barwniki syntetyczne, konserwanty, antybiotyki paszowe, probiotyki, syntetyczne przeciwutleniacze, substancje smakowo-zapachowe i środki pobudzające apetyt (wydzielanie soków trawiennych), pasze lub organizmy modyfikowane genetycznie. Użycie konserwantów jest dopuszczone w produkcji kiszonek przeznaczonych do ekologicznego żywienia kur.
Nie mogą być również stosowane komponenty paszowe produkowane przy użyciu rozpuszczalników i w wyniku ekstrakcji, m.in. wysokobiałkowe śruty poekstrakcyjne. Warunek samowystarczalności gospodarstwa pod względem produkcji pasz jest u drobiu trudny do utrzymania z uwagi na częste oderwanie tej gałęzi produkcji od ziemi i działalności agrotechnicznej. Rozporządzenie dopuszcza w tym przypadku ograniczone wprowadzenie pasz pochodzących z zakupu - w ilości nieprzekraczaj ącej 20% suchej masy paszy zużywanej w ciągu roku. Jednostka certyfikująca ekologiczną produkcję jaj, w uzasadnionych przypadkach może wyrazić zgodę na stosowanie większej ilości pasz pochodzących z zewnątrz oraz określić warunki ich pozyskania i stosowania. Pochodzenie i ekologiczny sposób produkowania pasz pochodzących z produkcji własnej i z zakupu muszą być znane i zatwierdzone przez jednostkę certyfikującą. Pasze ekologiczne sprowadzone z zagranicy muszą mieć udokumentowane pochodzenie i jakość. Podobna uwaga dotyczy roślin dziko rosn ących i produktów z nich powstałych (np. preparatów ziołowych).
Z uwagi na długi okres odchowu, w przypadku kurcząt ras rodzimych i ogólno- użytkowych należy rozważyć ewentualność przedstawioną w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 1804/1999 z dnia 19 lipca 1999r, która dopuszcza okres przestawiania się na produkcję drobiu rzeźnego długości, co najmniej 10 tygodni. W świetle Rozporządzenia możliwe jest, zatem wzięcie do chowu ekologicznego piskląt ze źródeł nie ekologicznych, odchowanie przez 4 tygodnie na standardowej mieszance paszowej i dopiero począwszy od 5 tygodnia zastosowanie ekologicznych metod utrzymania i żywienia do 18 tygodnia życia i odstawy.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!