Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Opłacalność ekologicznego chowu brojlerów

W ekologicznej produkcji kurcząt rzeźnych zakłada się osiąganie niższej efektywności w porównaniu z intensywną produkcją brojlerów. Wynika to z innego celu tej produkcji, skoncentrowanego na pozyskaniu mięsa w warunkach zbliżonych do naturalnego bytowania ptaków i przy eliminacji z żywienia wielu popularnie stosowanych pasz wysokobiałkowych (śruty poekstrakcyjne) oraz dodatków paszowych.

Podstawowym warunkiem opłacalności w produkcji ekologicznych kurcząt rzeźnych będzie podaż ekologicznych kurcząt rzeźnych oraz popyt na ten produkt - jako czynniki kształtujące ceny.
Ceny mięsa kurcząt z produkcji ekologicznej powinny być, co najmniej dwukrotnie wyższe niż mięsa brojlerów z uwagi na wyższe koszty produkcji. Zwiększone koszty wynikać będą przede wszystkim z ceny mieszanki ekologicznej, zużycia paszy ja jednostkę uzyskanego produktu, ceny zakupu piskląt, nakładów na utrzymanie budynku i wybiegów, kosztów niezbędnych zabiegów. Na koszt wytworzenia wpływać będzie także wybór mniej lub bardziej restrykcyjnej metody chowu i żywienia ekologicznego.
Obniżenie plonu ziarna zbóż oraz nasion strączkowych i oleistych w warunkach ekologicznych można oszacować na około 20%. Uwzględniając inne dodatkowe nakłady poniesione w roślinnej produkcji ekologicznej (w tym także certyfikacja), w porównaniu ze standardowymi mieszankami paszowymi, można przyjąć wzrost ceny ekologicznej mieszanki paszowej o 25-30%. Do tego należy dodać niższą wydajność produkcyjną kurcząt i dłuższy okres odchowu, wyższe zużycie mieszanki paszowej, wydatki na utrzymanie budynków i pastwiska (wybiegu), dodatkowe nakłady robocizny na organizację żywienia i utrzymania, opiekę weterynaryjn ą, dozwolone preparaty polepszające zdrowotność, opakowanie, reklamę, certyfikację itp. Szacunkowo można przyjąć przynajmniej podwojenie kosztów produkcji. W tej sytuacji cena 1 kg mięsa wyprodukowanego w warunkach ekologicznych może być, co najmniej dwukrotnie większa niż standardowego brojlera. W krajach zachodnio-europejskich cena kurcząt z chowu ekologicznego jest 2 do 6 krotnie wyższa od standardowych kurcząt fermowych.
Na koszty produkcji rzutować będzie też wybór mniej lub bardziej restrykcyjnych warunków utrzymania i żywienia. Należy założyć, że produkt spełniający najwyższe wymagania ekologiczne będzie mógł liczyć na najlepszą cenę i największy zbyt.
Warunkiem wejścia ekologicznych produktów drobiarskich na rynek krajowy będzie dobrze prowadzona akcja informacyjna i reklamowa. Konsument musi, bowiem zauważyć na rynku te produkty a następnie przekonać się o ich wyższości i wartości pro-zdrowotnej.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!