Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Receptury mieszanek paszowych dla brojlerów

Przy zestawianiu receptur mieszanek paszowych dla odchowywanych kurcząt oraz dla niosek należy brać pod uwagę tylko dozwolone pasze i dodatki paszowe. Można przewidywać wzrost zainteresowania paszami, które z różnych względów są obecnie mało, lub rzadko stosowane. Z takich pasz, do produkcji ekologicznej nadawać się będą między innymi susze z zielonek, drożdże piwne oraz gluten kukurydziany.
W świetle wymagań żywienia ekologicznego susz z zielonki, dla drobiu najlepiej z młodej trawy, musi być oparty o surowiec z produkcji ekologicznej oraz suszony bez bezpośredniego kontaktu ze spalinami zawierającymi szkodliwe węglowodory (spaliny z węgla, ropy). Suszenie w bezpośrednim kontakcie ze spalinami gazu ziemnego i ciekłego jest natomiast dopuszczalne.
Rolę pasz uzupełniających mogą spełniać rozdrobnione zielonki z traw, z całych roślin kukurydzy) i marchew - skarmiane w stanie świeżym, a w zimie w formie w formie kiszonek. Z uwagi na zawartość wody pasze te najlepiej zadawać osobno przy żywieniu do woli, lub mieszać z paszą treściwą przy żywieniu dawkowanym. W badaniach Steenfeldt i in. (2001), kiszonki z tych pasz były w około 50% trawione przez kury. Ich użycie pozwoliło na ograniczenie zużycia mieszanki paszowej ń bez obniżenia produkcji jaj. Pasze te wpływały spowalniająco na przechodzenie treści pokarmowej przez przewód pokarmowy, zmniejszały liczbę bakterii z grupy Coli w jelicie oraz polepszały przeżywalność niosek i przeciwdziałały wydziobywaniu piór.
Produkcja drożdży (piwnych i paszowych) przeznaczonych do żywienia ekologicznego musi również spełniać stosowne wymogi i uzyskać certyfikację. Podobna uwaga dotyczy glutenu kukurydzianego będącego produktem ubocznym przy wyrobie skrobi zbożowej. Jednym z warunków musi być użycie kukurydzy niepochodzącej z odmian genetycznie modyfikowanych. Wzrost zapotrzebowania na rynku winien sprawić rozwinięcie produkcji tych pasz, a dysponowanie nimi znacznie ułatwi zestawianie ekologicznych mieszanek pasowych.
Przy układaniu receptur mieszanek pomocne są Normy żywienia drobiu (1996). Mogą stanowić wskazówkę dotyczącą zapotrzebowania kurcząt i kur nieśnych oraz pomoc przy ocenie zasobności pasz w podstawowe składniki pokarmowe, aminokwasy, witaminy i składniki mineralne. Pomocne będą także metody komputerowego programowania receptur paszowych.
Utrudnienie w układaniu receptur mieszanek paszowych stanowi wymóg Rozporz ądzenia dotyczący zapewnienia w dawce pokarmowej, co najmniej 65% udziału zbóż. Wymóg ten ogranicza między innymi stosowanie nasion strączkowych oraz nasion oleistych jako składników mieszanki. Pasze te można zaliczyć do pożądanych w mieszankach ekologicznych, ale charakteryzuje je średnia zawartość białka. Dla zapewnienia dostatecznego poziomu białka i aminokwasów w mieszance powstaje konieczność oparcia mieszanki o wysokobiałkowe produkty rybne (np. mączki rybne), drożdże, gluten ń co bardzo zwiększa koszty żywienia, a ponadto wymaga ekologicznej certyfikacji tych pasz.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!