Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Hodowla zajęcy

     Niestety z roku na rok stan populacji zająca na terenie Polski zmniejsza się bardzo mocno, zauważyli to myśliwi i nie tylko. Zające giną przeważnie przez drapieżniki, które stanowią ich naturalne zagrożenie, ale do ich wyginięcia przyczynia się także zmiana w gospodarce rolnej, wiele młodych zajęcy ginie na polach uprawnych, ponieważ stają się ofiarami maszyn rozlicznych. Dlatego dobrze, że niektórzy chcą się przyczynić do zwiększenia występowania tego gatunku na terenach naszego kraju. Hodowla zajęc na ogół nie jest tak bardzo skomplikowana, ale na pewno pracochłonna. Przed przystąpieniem do tego zadania hodowca musi się odpowiednio przygotować, aby w najbardziej możliwy sposób mógł zaoferować zwierzętom najlepsze warunki w fermie na rozmnażanie oraz bytowanie, by w przyszłości zające były dobrze przygotowane do życia na wolności.

Młody zając szarak.
Młody zając szarak.


     W hodowli zajęcy należy stosować system klatkowy oraz system zagrodowy. Zwierzęta w parch na co dzień powinny być umieszczone w dużych obszernych klatkach. Klatki w których przebywają zające należy odpowiednio nasłonecznić, ale nie wystawiać ich bezpośrednio na słonce. Po okresie rozrodczym hodowca musi oddzielić młode zające od matki po upływie czterech tygodni i przenieść je do osobnych klatek, w których pozostają do osiągnięcia wieku trzech miesięcy. Młode zające w wieku trzech miesięcy mogą zostać wypuszczone na wybieg. Hodowca zajęcy powinien zdać sobie sprawę, iż sam klatkowy chów zwierząt, bez przygotowania ich do życia na wolności jest bardzo ryzykowny, ponieważ zające wypuszczane na łowiska bezpośrednio z klatek są zdane w około 50% na pewną śmierć już w pierwszych tygodniach.     W celu odpowiedniego przygotowania zajęcy do życia na wolności, należy na specjalnie przygotowanym obszarze przyzwyczajać zwierzęta do samodzielnego szukania sobie pokarmu w naturalnym środowisku, do doskonalenia swojej kondycji ruchowej oraz do poznawania swoich zmysłów (słuchu, węchu, smaku). W hodowli zające najlepiej jest karmić takim pokarmem jakim mogą się one posilić na wolności tzn. rośliny, korzonki, podczas zimy obgryzają gałązki drzew i krzewów, zaś wczesną wiosną zjadają młode pędy roślin. Odżywiają się zarówno w dzień, jak i w nocy. Zające nie piją wody ze zbiorników wodnych ani z poideł, wystarcza im rosa z roślin. Gdy hodowca uzna, że zające są gotowe na życie na wolności, musi je przewiesić na wybrany teren w humanitarny sposób, tzn. do przewozu zajęcy należy używać indywidualnych klatek, gdzie w każdym oddzielnym segmencie klatki znajduje się jedna sztuka. Najczęściej wyhodowane szaraki są kupowane przez koła łowieckie.
Żródło:
Komentarze (56)
Autor: ~Stiw     (2021-10-31,  11:27:28)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.225.71.32)Odpowiedz
Temat:

Zajaczki


Zające trzeba zjadać. Mają dobre mięso, mięso zdrowe dla ludzi. W miarę możliwości należy jeść jak najwięcej dziczyzny, z zajęcy, saren, bażantów, jeleni, łosi, dzików, bobrów.
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~Kamil     (2021-07-18,  05:23:58)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.30.48.182)Odpowiedz
Temat:

Zajaczki


Sos dla zajęcy szkoda ich wypuszczać zginą są za delikatne wrażliwe szkoda żeby cierpiały
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~Daria     (2021-07-18,  05:21:24)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.30.48.182)Odpowiedz
Temat:

Zajaczki


Myślę że zajączki powinny być w hodowli tylko bo zaduzo jest drapieżników gawronów krukow wron lisów zające są wspaniałe da się je oswoić szkoda je wypuszczać bo zostaną zjedzone przez lisy i ptaki
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 52]
Temat:

Komentarze na temat: Hodowla zajęcy


Dyskusja użytkowników na temat: Hodowla zajęcy


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!