Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Szkodliwe domieszki gazowe w kurniku

Szkodliwe domieszki gazowe W pomieszczeniach dla drobiu, w których zalega pomiot, stwierdzić można w powietrzu zwiększone ilo.ci niekorzystnych i szkodliwych domieszek gazowych, do których należą przede wszystkim dwutlenek węgla (CO2), siarkowodór (H2S) i amoniak (NH2). W brojlerniach gromadzi się wiele dwutlenku węgla, który jest wydalany przede wszystkim przez ptaki w procesie oddychania. Ilość dwutlenku węgla w powietrzu atmosferycznym wynosi 0,03%, a w powietrzu wydychanym przez zwierzęta 3-4%. Za dopuszczalne stężenie tego gazu w pomieszczeniach dla drobiu uważa się 3000 ppm (cząstek na milion), co odpowiada 0,3%. Przekroczenie tej granicy nie stanowi być może bezpośredniej groźby dla ptaków ze względu na stosunkowo łagodne działanie CO2, na organizm, ale świadczy, że wentylacja nie działa sprawnie. Z gazów trujących dla zdrowia ptaków występuje w pomieszczeniach dla drobiu najczęściej amoniak. Źródłem jego powstawania jest przede wszystkim pomiot zawierający różnorodne związki azotowe. Większe ilości amoniaku znajdują się w pomieszczeniach ogrzewanych i źle wentylowanych. Z prowadzonych badań wynika, że w pomieszczeniach typowych rozpowszechnionych u nas, wykryte ilości amoniaku przekraczają dwu, a nawet trzykrotnie przyjęte normy zoohigieniczne. Powszechnie uważa się, że ilość NH3 w powietrzu nie powinna przekraczać 26 ppm. Szkodliwość amoniaku polega przede wszystkim na tym, że znajdując się nawet w małych stężeniach, łatwo rozpuszcza się w wodzie, utrzymując się z łatwością na powierzchni wszelkich dostępnych błon śluzowych. Z połączenia z wodą powstaje zasada amonowa, która powoduje podrażnienie spojówek i dróg oddechowych, a nawet stany zapalne tych narządów. Można zmniejszać stężenie NH3 w pomieszczeniach dla drobiu poprzez dodawanie superfosfatu granulowanego do ściółki w ilości 0,5 kg na 1 m2. Inną jeszcze bardziej toksyczną dla drobiu domieszką gazową, występującą rzadziej niż amoniak jest siarkowodór. Jest to gaz silnie trujący porażający przy oddychaniu centralny układ nerwowy, gdyż przez płuca wchłaniany do krwi zmienia się tam łatwo w dwusiarczek węgla. Siarkowodór jest gazem cięższym niż amoniak i dlatego jego większe ilości występują nad podłogą. Należy też do gazów silnie drażniących, w związku, z czym łatwiej niż amoniak wywołuje stany zapalne błon .luzowych. Źródłem siarkowodoru jest gnilny rozpad resztek białka (zawierającego w swym składzie siarkę). Dopuszczalna zoohigieniczna norma siarkowodoru w pomieszczeniach dla drobiu wynosi 10 ppm (0,01%).
Żródło:
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 1]
Temat: Komentarze na temat: Szkodliwe domieszki gazowe w kurniku
Dyskusja użytkowników na temat: Szkodliwe domieszki gazowe w kurniku


Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!