Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Utylizacja odchodów

W założeniach jednym z walorów systemu otwartego ma być jego proekologiczny charakter. Decyduje o tym depozycja odchodów wprost do gleby. Stąd zalecany jest on na gleby lekkie, przepuszczalne, gdzie wzbogaca je w materie organiczn ą. Obszar zajmowany przez świnie powinien być użytkowany w ten sposób jedynie przez rok. Po tym czasie należy przenieść budki. Można to robić częściej, uzyskując poniekąd system kwaterowy. W takim układzie system otwarty jest jakby elementem zmianowania i nawożenia pola. Obsiew wybiegu wydatnie obniża poziom N w warstwie do głębokości 40 cm gleby. Zmniejszeniu ulega także wymywanie tego składnika. W skrajnych przypadkach, przy braku podsiewu i dużej ilości opadów, z systemu otwartego mogą być uwalniane ponadnormatywne ilości związków biogennych. Do stanu takiego nie wolno dopuszczać. Okrywa roślinna może być jednak zniszczona już w przeciągu 1 dnia. Ma to szczególnie miejsce przy ograniczonym żywieniu, które nie zaspakaja potrzeb zwierząt. Lochy z dodatkową paszą włóknistą nieco wolniej, ale równie skutecznie niszczą okrywę roślinną wybiegu. Skutecznym przeciwdziałaniem jest zakładanie kółek nosowych, jednak metoda ta nie znajduje zastosowania ze względu na zadawany ból i obniżanie dobrostanu loch. Innym rozwiązaniem jest wprowadzanie zwierząt na mocno zadarniony teren o wyrośniętych, silnie zwłóknionych roślinach. Przepisy ochrony środowiska regulują w poszczególnych krajach wielkość obsady w systemie otwartym, poprzez dopuszczaln ą depozycję azotu z odchodów w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. Na przykład w Dani, możliwe jest utrzymywanie 15 loch z miotami, przez okres roku na obszarze właśnie 1 ha. W Polsce wiążące jest dla chowu ekologicznego 2 SD/rok/ha.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!