Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Otwarte systemy chowu świń

System otwarty, nazywany jest również utrzymaniem w budkach, a przez niektórych systemem pastwiskowym. Z wypasem system ten też nie ma jednak nic wspólnego, ponieważ żywienie jest tu jak najbardziej tradycyjne. Oczywiście mamy jeszcze jedną nazwę, stosowaną u nas przed laty, tj. szałasowy chów trzody. Współczesne budki nie przypominają jednak tamtych projektów, a opracowana technologia, uzyskiwane wyniki i efektywność produkcji tym bardziej nie mogą być porównywane.

Rodzaje rozwiązań Najczęściej w systemie otwartym utrzymywane są lochy karmiące z prosiętami. Konstrukcje zapewniające ochronę zwierząt mogą mieć kształt półokrągłej arki, dwu lub jednospadzistej budki. Wykonane są one zazwyczaj w sposób przemysłowy, z blachy ocynkowanej i sklejki lub tworzywa. W przyjaźniejszych warunkach klimatycznych, gdy temperatura rzadko spada poniżej 0°C, budki nie muszą być ocieplone. Dla lepszej izolacji stosuje się warstwę polistyrenu, wełny mineralnej, styropianu. Izolacja termiczna wraz ze ściołowaniem umożliwia uzyskanie temperatury wewnątrz budki w granicach 11°C przy zewnętrznej średniej -17°C. Dla zewnętrznej temperatury 7°C wewnątrz uzyskuje się już 26°C. Należy pamiętać o tym, aby budki ustawione były tyłem do kierunku przeważających wiatrów. Chroni to przed niepotrzebnym wychłodzeniem. Ustawienie budek w terenie otwartym, bez zadrzewień, powinno zagwarantować zacienienie powierzchni w godzinach południowych. Takie usytuowanie poprawia możliwości obrony świń przed stresem termicznym. Dla pozostałych grup technologicznych świń, możliwe jest zastosowanie bardzo różnych konstrukcji. Mogą to być budki identyczne jak dla loch z miotami. W wielu krajach gdzie rolnictwo ekologiczne rozwija się szybciej, dostępnych jest szereg ofert handlowych z pełnym wyposażeniem w wodę i wentylację. Przeważnie są to lekkie konstrukcje samonośne z poszyciem ze sklejki, plastiku lub blachy aluminiowej. W krajowych warunkach konstrukcje takie można wykonać systemem gospodarczym, przy zachowaniu podanych już normatywów. W tym miejscu jasno zaznaczyć należy zakaz utrzymywania świń bez jakiejkolwiek ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jasno precyzują to przepisy krajowe i unijne, także te odnoszące się do rolnictwa ekologicznego.
Żródło:
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Otwarte systemy chowu świń


Dyskusja użytkowników na temat: Otwarte systemy chowu świń


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: Klatki do hodowli norek 8 i 6 stanowiskowe
Sprzedam zainteresowanych prosze o kontakt telefoniczny po 18:00 .


Tytuł: Ukraina. Byczki, jalowki 4 zl/kg. Siano, sloma do darmowego zbioru. Sprzedam stada bydla miesnego, mlecznego. Wolowina, zywiec. Byki, buhaje miesne 4 zl/kg, cieleta mleczne 5 zl/kg. Czernihowski obw. Wolowina wysokiej jakosci. Krowy rasy golsztynska

Ukraina. Byczki, jalowki 4 zl/kg. Siano, sloma do darmowego zbioru. Sprzedam stada...Tytuł: Kupię kózki-miniaturki
Kupię kózki-miniaturki,młode lub kotne,najlepiej kolorowe lub białe