Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Odchów piskląt indyków

      Przy wychowie indycząt stosuje się sztuczne kwoki tzw. parasolowe lub żarówki podczerwieni. Pisklęta wymagają do okresowego wygrzania się temperatury wysokiej, jakiej przy ogrzewaniu samego tylko pomieszczenia osiągnąć nie można. Temperatura pod parasolem powinna wynosić w pierwszych dniach 30-34°C, przy ciepłocie pomieszczenia 24 - 25°C. Pod kwoką obniża się temperaturę po trzecim dniu stopniowo o 3—5 stopni. W takich warunkach ciepłoty pisklęta oddalają się chętnie od źródła ciepła, dzięki czemu więcej jedzą. Różnice temperatur pod kwoką sztuczną i w pomieszczeniu sprzyjają doskonaleniu termoregulacji ptaków.

      Do piątego dnia rozkłada się na ściółce arkusze papieru np. gazety, na których ustawia się karrnidełka i poidła. Chodzi o to, aby niezaradne pisklęta nie zjadały ściółki, którą zapychają sobie. wole. Spożycie piasku indyczętom nie szkodzi. Papier zmienia się co najmniej dwa razy dziennie lub przykrywa zbrudzone arkusze świeżymi, aby pisklęta nie dzióbały własnego kału. Na zbyt gładkim papierze indyczęta ślizgają się i mogą zwichnąć nogę.

      Na okres pierwszego tygodnia otacza się źródło ciepła tzw. parawanem, podobnie, jak przy odchowie kurcząt. Przy regulowaniu również sztucznego oświetlenia, wentylacji i nawilgocenia powietrza obowiązują zasady podane przy opisie odchowu kurcząt.

Pisklęta indyków typu brojler
      Pod parasolem sztucznej kwoki o rozmiarach 150-170 cm mieści sio swobodnie 150—200 indycząt. Żarówka podczerwieni umieszczona na wysokości 45—50 cm nad podłogą ogrzeje dostatecznie 50 indycząt, o ile wnętrze wychowalni ma odpowiednią temperaturę. Karmę podaje się w pierwszych dniach na wieczkach od pudełek kartonowych, na kawałku papieru falistego lub na szerokich deseczkach opatrzonych brzegiem o wysokości około 10 mm.

      Początkowo trzeba obserwować, czy wszystkie pisklęta karmę nie tylko zbierają, ale ją również prawidłowo połykają. Niemniej jednak ważne dla indycząt jest łatwe odszukanie naczyń z napojem, które podobnie jak korytka z paszą stawia się w oświetlonym miejscu blisko sztucznej kwoki. Aby pisklęta przyzwyczaić do miałkiej paszy, sypie się w pierwszych dniach przy każdym obchodzie trochę płatków owsianych lub twarogu na wierzchnią warstwę paszy. W Anglii posypuje się paszę w pierwszych dniach drobno siekaną zielonką lub kilku czerwonymi koralikami, które zwabiają pisklęta do korytek.

Pierwsze dni życia indycząt.
Newralgiczne są pierwsze dni życia indycząt stąd konieczność częstego doglądania i zapewnienia idealnych warunków.
      Konieczna jest częsta kontrola indycząt. Prawie przy każdym obchodzie trzeba coś poprawić. Pojedyncze pisklęta przedostają się np. pod parawanem sztucznej kwoki na zewnątrz, a nastepnie nie mogą znaleźć powrotu do źródła ciepła. Po zachowaniu się piskląt poznaje się, czy nie ma przypodłogowych przeciągów, czy właściwie funkcjonuje ogrzewanie i wentylacja; baczna obserwacja może zapobiec przykrym następstwom. Nocą wychowalnia powinna być oświetlona słabą żarówką, ułatwiającą kontrolę. Włączenie silnego światła przy wchodzeniu do wychowalni może spowodować wychodzenie indycząt spod parasola, płoszenie się i tłoczenie w kątach.

      Po okresie tygodnia indyczęta stają się bardziej samodzielne. Parawany można usunąć. Korytka ustawia się wyżej, aby nie wpadała do nich ściółka. W celu zapobiegania przemoczeniu ściółki w okolicy naczyń z wodą umieszcza się poidełka na tacach pokrytych metalową siatką. Stopniowo udostępnia się poidła i karmniki automatyczne, pozostawiając jednak jeszcze przez kilka dni sprzęt, do którego pisklęta były przyzwyczajone.
    Pod sztuczną kwoką obniża się temperaturę do następujących poziomów w poszczególnych tygodniach.
  • w drugim 33-30°C
  • w trzecim 30-27°C
  • w czwartym 27-24°C
  • w piątym i szóstym 24-22°C
      Do około 8 tygodnia życia piskląt temperatura pomieszczenia nie powinna spaść poniżej 19 stopni. Zależnie więc od pory roku zaniecha się wcześniej lub później dodatkowego ogrzewania wychowalni.
Żródło:
Komentarze (4)
Autor: ~szyman     (2016-05-29,  10:10:26)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.146.134.16)Odpowiedz
Temat:

młode indyki po ilu dniach wypuścić indyki na dwór


Mam pytanie po ilu dniach można wypuścić małe indyki na dwór z infyczką ?
Autor: ~Patriota     (2015-11-15,  12:41:53)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 77.164.53.30)Odpowiedz
Temat:

Odchow pisklat indykow, zapewnienie schronienia pod dachem w czasie deszczu, sniegu i w czasie chlodow


Wiadomo juz ze indyki szukaja schronienia w czasie deszczu, wiec logczne ze potrzebuja dachu nad glowa w chlodnych i deszczowych momentach oraz zima. Smutne jak widac ze indyki okragly rok stoja zamkniete na wybiegu. Zimno, niezmienna zywnosc, az zal... [->]
Autor: ~dddd13     (2014-05-08,  10:31:14)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.63.93.207)Odpowiedz
Temat:

odchów piskląt indyczych


Witam mam prośbę a mianowicie chodzi mi o prawidłowe postępowanie z pisklakami indyczymi. Wczoraj mi się wykluły. Jest to mieszanka indyka czarnego i indyczki broljerki. Wykluło się 6 szt z 10 a zostało 3. Nie mam żadnego doświadczenia.... [->]
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Komentarze na temat: Odchów piskląt indyków


Dyskusja użytkowników na temat: Odchów piskląt indyków


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: Klatki do hodowli norek 8 i 6 stanowiskowe
Sprzedam zainteresowanych prosze o kontakt telefoniczny po 18:00 .


Tytuł: Ukraina. Byczki, jalowki 4 zl/kg. Siano, sloma do darmowego zbioru. Sprzedam stada bydla miesnego, mlecznego. Wolowina, zywiec. Byki, buhaje miesne 4 zl/kg, cieleta mleczne 5 zl/kg. Czernihowski obw. Wolowina wysokiej jakosci. Krowy rasy golsztynska

Ukraina. Byczki, jalowki 4 zl/kg. Siano, sloma do darmowego zbioru. Sprzedam stada...Tytuł: Kupię kózki-miniaturki
Kupię kózki-miniaturki,młode lub kotne,najlepiej kolorowe lub białe