Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Pozyskiwanie mleka i mięsa od kozy

Użytkowanie mleczne kóz jest podstawowym kierunkiem użytkowania kóz w Polsce. Mleko kozie ma wiele walorów, które sprawiają, że jest ono bardzo cennym produktem żywnościowym. Posiada ono budowę i skład pozwalający stosować je jako zamiennik mleka krowiego w dietach dzieci, z alergią na białka mleka krowiego jak również dla rekonwalescentów oraz ludzi starszych. Od dawna ma ono nieoficjalną rangę paraleku. Istnieje także w kraju pokaźna grupa ludzi doceniających walory smakowe przetworów z mleka koziego takich jak sery czy jogurty. Mleko można produkować z przeznaczeniem na cele spożywcze, na przerób lub na przetwórstwo w gospodarstwie. Pozyskiwanie mleka i postępowanie z nim po doju nie odbiega od standardowych czynności wykonywanych w innych, nieekologicznych gospodarstwach. Należy zwrócić uwagę jedynie na to aby wszelkie środki stosowane w trakcie pozyskiwania i przetwórstwa mleka posiadały atesty umożliwiające używanie ich w gospodarstwach ekologicznych. Ważnym jest aby zapewnić kozom komfort psychiczny i zminimalizować stres przy doju. Najlepszym rozwiązaniem jest wybudowanie pomieszczenia przeznaczonego do doju. W pomieszczeniu tym powinien byś usytuowany stół udojowy, na którym przeprowadzać się powinno udój. Dobrze jest aby zamontowane były korytka, w których kozy dostawały by paszę treściwą. W ten sposób koza w czasie doju jest zajęta jedzeniem i nie zwraca uwagi na czynności dojarza a także mamy pełną kontrolę spożycia przez poszczególne zwierzęta pasz treściwych. Jest to też okazja do ewentualnego podawania leków z paszą. Mięso otrzymywane od kóz jest wysoko cenione zarówno pod względem smakowym jak i odżywczym. Zawiera więcej białka i soli mineralnych niż jagnięcina i cielęcina natomiast mniej tłuszczu śródmięśniowego. Transport zwierząt do rzeźni powinien odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem krajowym lub wspólnotowym, w taki sposób aby zredukować do minimum poziom stresu. Załadunek i rozładunek musi odbywać się z zachowaniem ostrożności i bez przymuszania zwierząt jakąkolwiek stymulacją elektryczną. Stosowanie środków uspokajających, zarówno przed jak podczas transportu jest zabronione. W ubojni zwierzęta pochodzące z hodowli ekologicznej należy trzymać oddzielnie, nie z innymi zwierzętami. okresie doprowadzania i w czasie uboju zwierzęta należy traktować w taki sposób, by stres zwierząt zredukować do minimum. Uboju wolno dokonywać po ogłuszeniu metodami dozwolonymi prawem. Rozbiór tusz i dzielenie na wyręby należy dokonywać oddzielnie, nie z tuszami innych zwierząt.
Żródło:
Komentarze (27)
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 26]
Temat:

Komentarze na temat: Pozyskiwanie mleka i mięsa od kozy


Dyskusja użytkowników na temat: Pozyskiwanie mleka i mięsa od kozy


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!