Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Wentylacja tunelowo kominowa

Wlot powietrza
Wlot powietrza
      Wentylacja tunelowo - kominowa stanowi najpopularniejszą możliwość regulacji mikroklimatu panującego w kurniku, zwłaszcza podczas silnych upałów. Wentylacja tunelowo -kominowa jest złożona z dolotów powietrza, wyciągów powietrz oraz paneli chłodzących, jak również z dolotów powietrza małych i wentylatorów kominowych. Doloty powietrza w wentylacji tunelowej składają się z dużych otworów umieszczonych na jednym końcu kurnika, są to kurtyny, klapy lub żaluzje, dzięki którym poprzez automatyczną regulację i sterowanie dostarczają mniejszą lub większą ilość powietrza w kurniku z zewnątrz, w zależności od danego zapotrzebowania. Wyciągi powietrza to wentylatory o bardzo dużej wydajności, charakteryzujące się dużym przepływem powietrza oraz niskim poborze mocy, są umieszczone w przeciwległym końcu kurnika w stosunku do dolotów powietrza. Zadaniem wyciągów powietrza jest przeciągnięcie powietrza przez całą długość kurnika i usunięcie go na zewnątrz obiektu. Panel chłodzący to system chłodzenia, którego praca opiera się na procesie parowania wody w panelach, które muszą być wykonane ze specjalnie uformowanego, impregnowanego papieru celulozowego. Wyższa temperatura oraz niższa wilgotność względna, zapewnia o wiele lepsze schłodzenie powietrza, ponieważ sam proces parowania jest wówczas dużo łatwiejszy. Krzyżujące się wyżłobienia znajdujące się w panelu, powodują wysoką efektywność parowania i nie stanowią oporu dla przepływającego powietrza. Doloty powietrza małe są to klapy wlotu powietrza, przez które powietrze przedostaje się do wnętrza kurnika, są one równomiernie rozmieszczone na ścianie, według potrzeb długich obiektów inwentarskich. Wentylatory kominowe składają się z elementów, które są częściami składowymi wentylacji, są rozmieszczone równomiernie wzdłuż najwyższego punktu budynku (wzdłuż kalenicy budynku).

Wlot powietrza wymiary
Wlot powietrza wymiary
Zalety wentylacji kominowo- tunelowej
 • idealnie nadaje się do regionów, w których panuje mroźna zima bądź bardzo gorące lato
 • zapewnia ptakom stabilne warunki klimatyczne, przez cały okres stosowania, dzięki temu hodowca uzyskuje wysoką wydajność produkcyjną latem i zimą, jak również optymalne zużycie pasz
 • wentylacja tunelowo - kominowa może pracować w dużym przedziale temperatur od -20°C do + 40°C. Przy panujących niskich temperaturach powietrza na zewnątrz wentylacja pracuje w systemie kominowym, wówczas możliwe jest sterowanie małymi ilościami powietrza, dzięki czemu mamy równomiernie rozłożoną temperaturę w całym kurniku. Przy panujących wysokich temperaturach powietrza na zewnątrz pracuje wentylacja w systemie tunelowym, powodując bardzo dużą prędkość przepływu powietrza w obiekcie gdzie przebywają ptaki i powoduje przy tym efekt powiewu wiatru.
  Jeśli zastosujemy odpowiednie rozwiązania elektroniczne, możemy pozyskać płynne przejście z wentylacji kominowej do wentylacji tunelowej oraz odwrotnie.
 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 6 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!