Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Zwalczanie ptaszyńca kurzego

Ptaszyniec kurzy
Ptaszyniec kurzy
 • Ptaszyniec kurzy wygląd
 • Ptaszyniec kurzy szkodliwość
 • Ptaszyniec kurzy zwalczanie
 •       Ptaszyniec kurzy jest bardzo szkodliwym pasożytem drobiu, najczęściej atakuje kury, nioski, indyki, perliczki, bażanty, gołębie oraz inne dzikie ptactwo jak również ptaki ozdobne. Podczas swojego ataku ptaszyniec kurzy nakłuwa skórę ofiary, wysysa jej krew, a następnie wprowadza niebezpieczną ślinę, w wyniku czego doprowadza do niedokrwistości, świądu, niepokoju oraz bezsenności ptaków. Rozwój ptaszyńca kurzego postępuje bardzo szybko, ponieważ w ciągu zaledwie tygodnia z larw mogą powstać osobniki dorosłe. Cały proces i szybkość rozwoju pasożyta zależy od temperatury otoczenia, podczas chłodnego lata jego rozwój jest znacznie wolniejszy, ale po mimo tego, nadal jest bardzo odporny na niskie temperatury. Ptaszyniec kurzy jest doskonałym pasożytem, jak większość osobników swego pokroju, jest odporny na brak pożywienia, bez pokarmu może przeżyć kilka miesięcy.

        Sporą część swojego życia ptaszyńce spędzają w szparach kurnika, w podłodze kurnika oraz w szczelinach gniazd nieśnych. Mogą także ukrywać się w szczelinach dachu i stropów. W dzień bardzo trudno zauważyć pasożyty, ponieważ przemieszczają się wyłącznie w nocy. Gdy ptaki śpią są atakowane przez ptaszyńce. Opite krwią samice ptaszyńca kurzego podczas dnia składają po osiem jaj przez kilka dni w tygodniu. Jaja są składane w szparach, gdzie za dnia pasożyty siedzą. Samice ptaszyńca kurzego charakteryzują się dużą rozrodczością i bardzo szybkim rozwojem. Przy sprzyjających warunkach po upływie dwóch lub trzech dni z jaj wylęgają się larwy.  Ptaszyniec kurzy wygląd


        Ciało pasożyta jest spłaszczone, podłużnie owalne, a czasem ma kształt gruszkowy. Długość ciała samicy wynosi 0,7mm, zaś samca 0,6mm. Pasożyt ma ciało w barwie szarożółtej. Na stronie grzbietowej gdzie znajduje się płytka dorsalna, można zauważyć szczecinkę. Pokrycie ciała pasożyta jest bardzo rozciągliwe, po najedzeniu przybiera kształt kulisty, zmienia się także jego ubarwienie, na początku jest jasnoczerwone, zaś później gdy krew jest trawiona, widoczny jest ciemny zarys jelita. Podczas jedzenia ciało samicy może osiągnąć długość 1,0mm.

        Ptaszyniec kurzy ma bardzo dobrze rozwinięte i smukłe odnóża. Larwy są wyposażone w trzy pary nóg, ale poruszają się bardzo powoli na dwóch parach odnóży. Dorosłe pasożyty mają cztery pary nóg, lecz poruszają się na trzech parach. Przednie odnóże są lekko uniesione do góry, pełnią funkcję czuciową. Dorosłe pasożyty poruszają się po ciele ofiary bardzo szybko, wywołując przy tym bardzo nieprzyjemne swędzenie.

        Ptaszyniec kurzy ma ukształtowany aparat gębowy przez szczękoczułki sztylecikowate, są one umieszczone w przedniej części ciała. Za pomocą wysuniętych szczękoczułek pasożyt nacina jak nożyczkami skórę ptaka, zaś następnie wprowadza ślinę, która jest bardzo toksyczna, szczególnie dla młodych ptaków. Ślina pasożyta ma silne właściwości rozpuszczające tkankę skórną, co ułatwia dotarcie do drobnych naczyń krwionośnych z których pasożyt pobiera krew.  Chore kury
  Chore kury

  Ptaszyniec kurzy szkodliwość


        Ptaszyniec kurzy jak sama nazwa wskazuje jest bardzo popularnym pasożytem atakującym kury, ptaki ozdobne, gołębie, bażanty itd. Niestety pasożyt jest w stanie przenieść się także na skórę bydła, koni, psów, kotów, a nawet ludzi. Atakuje w ten sam sposób, zaczyna od wgryzienia się w skórę, następnie upuszcza ślinę i zaczyna sączyć krew. U zwierząt domowych oraz koni i krów, ptaszyniec wywołuje podobne zmiany chorobowe do wszawicy lub świerzbu.

        Czasami pasożyty można znaleźć w szparach uszu, nosa oraz w jamie dzioba, jest to możliwe do stwierdzenia po sekcji padłego ptactwa. Wrażliwość ptaków na ukąszenia ptaszyńca, jest w dużej mierze zależniona od ich wieku. Młode pisklęta i gołębie zaatakowane ptaszyńcem kurzym praktycznie od razu giną, zaś osobniki starsze chudną oraz zmniejsza się ich nieśność prawie o 30%. Skóra ptaków jest pokaleczona, skażona bakteriami, a pióra są postrzępione lub powyrywane przez drapanie się, bo skóra zaatakowana pasożytami strasznie swędzi. Ptaszyniec kurzy przenosi różne zarazki chorobotwórcze, między innymi zarazki białaczki drobiu, zarazki cholery, jak również toksoplazmozę oraz pomór drobiu. Pasożyt licznie występujący w kurniku przyczynia się do powstawania anemii u kur.

        Ptaszyniec kurzy poprzez pojedyncze gniazdo gołębi, wróbli czy szpaków znajdujące się przy budynku mieszkalnym, może przedostać się do domu przez uchylone okno, następnie zaczyna atakować ludzi oraz zwierzęta domowe. Ptaszyniec może przedostać się do mieszkań na nogach osób pracujących w kurniku. Pasożyt atakuje ludzi w ten sam sposób co zwierzęta, czyli atakuje w nocy, samego ugryzienia nie czuć, ale rano zauważy się zaczerwienienie i obrzęk miejsca w którym pasożyt ugryzł. Po upływie około 40 godzin pojawia się ropny pęcherzyk, jak również zaczynają obrzmiewać węzły chłonne. Po upływie około 3 dni objawy te zazwyczaj znikają. Ugryzienia są bardzo nieprzyjemne dla małych dzieci tak samo jak w przypadku piskląt. Ptaszyniec kurzy wywołuje zapalenie mózgu, jak również astmę oskrzelową, na którą zazwyczaj chorują osoby pracujące na fermie drobiu.  Ptaszyniec kurzy zwalczanie


        Najskuteczniejszą metodą w walce z ptaszyńcem kurzym jest stosowanie chemicznych środków roztoczobójczych np. preparat DERGALL. Należy pamiętać, że przed opryskiem należy dokładnie oczyścić kurnik z kurzu, z pokarmu, ściółki oraz z innych zanieczyszczeń, jak również należy wynieść poidła i karmidła. Preparatem należy opryskać gniazda, ściany, podłogę, sufit, okna oraz inne miejsca gdzie może przebywać pasożyt. Oprysk DERGALL na ptaszyńca kurzego najlepiej stosować w porze nocnej, na około 60 minut po zgaszeniu świateł w kurniku, przy opryskiwaniu należy posługiwać się delikatnym światłem na przykład czołówką.
  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 5 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

  Ogłoszenia


  Tytuł: Pawilony, klatki, sprzęt do hodowli norek
  Sprzedam kompletne pawilony do hodowli norek, blacha i pawilony 3 letnie.
  Gotowe do...  Tytuł: ostrzałka
  Mam do sprzedania ostrzałkę marki AESCULAP typu GV537 230V przeznaczoną do ostrzenia...