Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Ochrona przed ASF (afrykański pomór świń)

Dwa młode prosiaki
Dwa młode prosiaki
     Infekcje w hodowli mogą być przenoszone przez osoby pracujące na co dzień ze zwierzętami, jak również przez same zwierzęta, przez paszę, wodę oraz przez cały sprzęt znajdujący się na terenie hodowli. Poprzez przestrzeganie zasad higieny można skutecznie zwalczyć ryzyko wystąpienia ASF - afrykańskiego pomoru świń na terenie chlewni.

     Pracując na terenie hodowli powinniśmy się starać, aby do chlewni nie przedostały się choroby takie jak ASF - afrykański pomór świń, jak również należy trzymać kontrolę nad rozpowszechnianiem się tej infekcji, w przypadku jej niepożądanego wystąpienia. Należy się wystrzegać zakupu zwierząt z nieznanego źródła, nie wolno kupować zwierząt nieoznakowanych oraz tych nie posiadających odpowiedniego świadectwa weterynaryjnego.

     Zwalczanie ASF nie jest proste, lecz całkiem możliwe. Podstawowym elementem w celu uniemożliwienia przedostania się ASF na teren chlewni, jest konieczność dezynfekcji butów przez osoby wchodzące do chlewni, jak również konieczna jest dezynfekcja samochodów wjeżdżających na teren hodowli. Maty i śluzy dezynfekcyjne dostępne na naszym rynku handlowym, powinny być wykładane na wjazdach na teren hodowli oraz przy wejściach do budynków inwentarskich i przy wejściu do chlewni. Dostępne środki dezynfekcyjne, na przykład Virkon S stosowane przy zwalczaniu ASF działają prawidłowo, wyłącznie gdy są używane w odpowiednich stężeniach, zgodnych z tymi podanymi przez producenta.

Dwa prosiaki przy poidle
Dwa prosiaki przy poidle
     Istotną rolę przed przedostaniem się drobnoustrojów na teren chlewni odgrywa dobre ogrodzenie, które uniemożliwia wtargnięcie na teren hodowli dzikich zwierząt (gryzonie, psy, koty, lisy). W większości przypadków wystarczy ogrodzenie z solidnej siatki drucianej. Szczelne ogrodzenie i zamknięta brama, w dużym stopniu ogranicza przedostanie się na teren chlewni niepożądanych gości. Na ogrodzeniu powinna widnieć tabliczka z napisem, że osoby postronne nie mają wstępu na teren hodowli, a na drzwiach do budynków inwentarskich powinna widnieć tabliczka z napisem - obcym wstęp wzbroniony.

     O bezpieczeństwie zdrowia świń świadczą, także wszelkie środki transportu. Przystosowane pojazdy do przewozu świń oraz ich kierowcy są bardzo często przyczyną zwalczenia choroby w chlewni. Każdy pojazd wjeżdżający na teren hodowli świń powinien przejechać przez maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym Virkon S, w celu dezynfekcji kół. Kierowca przywożący świnie, nie powinien przemieszczać się po terenie hodowli. Najlepiej by było gdyby kierowca nie wychodził z samochodu, jeśli jest to konieczne powinien mieć na sobie jednorazową odzież oraz buty. Rampa powinna być tak umieszczona, aby graniczyła z ogrodzeniem i powinna być nachylona tak, aby spływ wody używanej do jej mycia spływał poza teren chlewni. Używanie wyłącznie jednej bramy wjazdowej z matami dezynfekcyjnymi, ograniczają liczbę osób i aut znajdujących się na terenie chlewni.

     Dezynfekcja jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na prawidłowe funkcjonowanie hodowli. Odpowiednia dezynfekcja pomaga w przeciwdziałaniu pojawienia się i rozpowszechniania choroby, pomaga w zwalczaniu ASF, a co najważniejsze minimalizuje stosowanie antybiotyków w leczeniu zwierząt. Chlewnia przed każdym jednym zasiedleniem musi być odpowiednio dezynfekowana. Aby proces dezynfekcji był udany, należy w pierwszej kolejności wyczyścić wszystkie odkażane powierzchnie poprzez użycie odpowiednich środków rozmiękczających i detergentów. Czyszczenie powinno odbyć się w krótkim czasie po opuszczeniu chlewni przez zwierzęta. Sprzątanie chlewni należy rozpocząć od usunięcia i opróżnienia kanałów gnojowych, w następnej kolejności czyścimy wszystkie karmidła oraz automaty paszowe (paszę należy wyrzucić ponieważ mogą się w niej znajdować patogeny chorobotwórcze).
Trzy świnie przy karmidle
Trzy świnie przy karmidle
Należy także usunąć wszystkie elementy które możemy zdemontować w celu ich umycia np. dozownik paszy. Mycie chlewni rozpoczynamy od sufitu, po czym strumień wody prowadzimy od górnych części ściany w kierunku podłogi, a następnie na wszystkie czyszczone powierzchnie nakładamy środek myjący. W kolejnym etapie sprzątania chlewni należy namoczyć brudne powierzchnie chlewni woda pod niskim ciśnieniem. Po upływie około 6 godzin brud rozmoknięty spłukujemy przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Ciśnienie w myjce nie może być zbyt wysokie, ponieważ może ono wbijać w posadzkę chlewni pozostałości cukrów, tłuszczy z kału co powoduje rozwijanie się wirusów chorobotwórczych. Aby mieć pewność że posadzka w chlewni jest czysta, należy na nią nanieść detergent, a później spłukać niskim strumieniem wody po upływie około 20 minut.

     Skuteczne zwalczanie ASF odbywa się także poprzez zmianę odzieży i obuwia przez osoby wchodzące na teren chlewni np. zootechnik oceny czy inseminator, ochronną odzież powinna nosić także obsługa zwierząt, a osoby z poza fermy przed wejściem na jej teren powinny także zmienić obuwie i odzież. Pracownicy fermy nie powinni przemieszczać się pomiędzy sektorami a obsługa zwierząt, tak samo osoby odwiedzające muszą zawsze przebierać się w specjalnych pomieszczeniach tzw. śluzach w buty i ubrania ochronne, które po każdorazowym użyciu są dezynfekowane. Stosunkowo rzadko zdarzają się przypadki wprowadzenia do chlewni zakażeń poprzez zakupioną paszę lub ściółkę, ale należy na to bardzo uważać.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!