Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Pasza dla królików

Dwa króliki
Dwa króliki
      Odpowiednie żywienie królików w hodowli zarówno malej jak i też w dużych fermach ma na celu zbilansowanie odpowiedniej dawki pokarmowej, tak aby zapewniła ona w pełni zapotrzebowanie na energię, białko, składniki mineralne oraz witaminy. Dany skład mieszanki paszowej dla królików modyfikuje się w zależności od płci zwierzęcia, od danej rasy, wieku, masy ciała, jak również od stanu fizjologicznego. Zadawane pasze w hodowli królików dzieli się na pasze treściwe oraz pasze objętościowe.

      Pasze treściwe
to różne zboża w postaci ziaren bądź śrutu, miedzy innymi pszenica, owies, jęczmień, kukurydza, makuchy, śruty poekstrakcyjne oraz koncentraty paszowe. Tego rodzaju pasze podawane są królikom w formie sypkiej lub zgranulowanej. Pasze które są mączyste podawane są zazwyczaj z ziemniakami parowanymi. Paszami wysokobiałkowymi stosowanymi w żywieniu królików są maczki rybne bądź mleko w proszku. Doskonałą paszą dla królików są różnorodne otręby pszenne oraz owsiane. Królikom w hodowli można także zadawać wysuszone pieczywo, ale nie może ono być popsute (nadpleśniałe). W żywieniu królików należy unikać stosowania roślin motylkowych ponieważ w dużych ilościach mogą one przyczynić się do powstania wzdęć u zwierząt. Żyta także nie można za bardzo podawać królikom ponieważ posiada ono bardzo dużo substancji antyodżywczych.

Cztery króliki
Cztery króliki
      Pasze objętościowe
występują pod postacią suchą i wilgotną. Paszą objętościową suchą jest siano i słoma, pokarm ten zadawany jest najczęściej podczas zimy. Bardzo odżywczą i wartościową paszą objętościową w hodowli królików jest susz z roślin zielonych, susz ten miesza się z parowanymi ziemniakami. Nie powinno się skarmiać zbyt dużych ilości siana, ponieważ zawiera w swoim składzie wiele błonnika, który może powodować obniżenie wchłaniania innych wartościowych substancji.
Pasze objętościowe wilgotne to różnorodne zielonki łąkowe, zioła, owoce, warzywa, lucerna, koniczyna, kukurydza, ale także korzeniowe czyli marchew, buraki, brukiew i seler. Przed podaniem królikom roślin korzeniowych należy je bardzo dobrze oczyścić oraz odciąć nadpsute części, których króliki nie powinny jeść. Króliki w hodowli nie mogą otrzymać do jedzenia zielonek wilgotnych, popsutych, spleśniałych, zabrudzonych ziemią lub zaparzonych. Królikom nie można podawać surowych ziemniaków, mogą być one np. gotowane lub parowane. W żywieniu królików można także używać kiszonki z kukurydzy, liście marchwi jak również liście buraków cukrowych oraz kiszonki z traw podwiędniętych. W żywieniu królików należy stosować także zioła w ograniczonych ilościach między innymi: gorczyca polna, mlecz zwyczajny, nostrzyk, komonica zwyczajna, komosa biała, mniszek lekarski, perz, szałwia, tymianek. Królikom warto także podawać gałązki, które działają wspomagająco na trawienie oraz przy okazji króliki mogą na nich ścierać sobie zęby. Obecnie nowoczesnym i bardzo szeroko stosowanym sposobem karmienia królików w hodowli, jest zadawanie paszy w formie granulatu pełnoporcjowego dla królików. Pasze pełnoporcjowe są bardzo dobrze zbilansowane pod kątem energii, białka, składników mineralnych oraz witamin, jakie potrzebują króliki w hodowli. Pasza pełnoporcjowa w swoim składzie posiada zarówno pasze treściwe oraz pasze objętościowe zmielone, które są zadawane w formie niewielkich granulek.

Szary królik
Szary królik
      W hodowli królików stosowane są dwa systemy żywienia, które uwarunkowane są od danej intensywności produkcji, od kierunku użytkowania oraz od zasobu surowców paszowych w gospodarstwie. Tradycyjny system żywienia oparty jest zasadniczo na paszach treściwych i objętościowych pochodzących z własnego gospodarstwa. Taki sposób żywienia jest najczęściej stosowany w hodowli przydomowej oraz w fermach drobnotowarowych. Obecnie jest przyjęte, że dorosłe osobniki powinny otrzymać około 450g paszy składającej się z komponentów treściwych i objętościowych. Króliki powinny otrzymywać pokarm o stałych godzinach dwa razy dziennie rano i wieczorem, zaś samice w okresie laktacji powinny otrzymywać pokarm trzy razy dziennie także o stałych godzinach, rano, po południu i wieczorem, pokarm należy zadawać w specjalnych karmidłach ograniczających marnowanie i rozrzucanie pokarmu przez zwierzęta. Oprócz pokarmu króliki muszą mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej, wodę najlepiej podawać w poidłach dla królików. Bardzo ważne jest dbanie o higienę przy tradycyjnym systemie żywienia królików, nie można dopuścić do psucia się zadawanego pokarmu, nie można popsutego pokarmu zostawić w klatkach u królików, ponieważ takim postępowaniem możemy doprowadzić do powstania choroby u naszych zwierząt w hodowli, a w najgorszym wypadku do ich śmierci .

      Granulat pełnoporcjowy dla królików zazwyczaj jest stosowany do woli, dzieli się go według grup technologicznych dla młodych królików od odsadzenia do 2 miesiąca życia, dla królików w ostatnim miesiącu wzrostu, jak również dla stada reprodukcyjnego. Cały czas w hodowli królików pojawiają się nowsze technologie, obecnie zakłada się skarmianie dwóch rodzajów pasz tzn: dla stada podstawowego o zwiększonej zawartości białka i energii, jak również dla rosnącej młodzieży. W dużych fermach pasze pełnoporcjowe dla królików pod postacią granulatu są zadawane w specjalnych automatach paszowych. W takiej paszy dla królików znajdują się zboża, śruty poekstrakcyjne, susz, siano łąkowe i z roślin motylkowatych oraz dodatki mineralno-witaminowe oraz kokcydiostatyki (zapobiegają rozwojowi kokcydiozy). Należy pamiętać, że króliki bardzo źle znoszą zapylenie (jeśli granulat przyjął postać sypką), dlatego zadawane cząstki granulatu powinny być dobre, twarde, ponieważ nawet na nich zwierzęta ścierają sobie zęby. W hodowli bardzo szybko można zaobserwować wzrost tępa wzrostu, jak również dobre wyniki wykorzystania paszy przy karmieniu zwierząt specjalnym granulatem. Stosując granulat można zaobserwować rezultaty we wzroście szybkości tempa wzrostu i wynikach wykorzystania paszy. Na 1 kg przyrostu królik pobiera zazwyczaj 3500g paszy granulowanej.

Trzy króliki przy karmidle
Trzy króliki przy karmidle
      W każdej hodowli królików stosowany system użytkowania ma ogromny wpływ na formę podawanej paszy. Mięsny kierunek użytkowania królików pozwala na podawanie zwierzętom pasz pod postacią pełnoporcjowych granulatów oraz tradycyjnych, pochodzących z własnego gospodarstwa. Badania wykazują, że lepsze rezultaty hodowlane można uzyskać przy zadawaniu specjalnych granulatów paszowych dla królików. Dla hodowców którzy hodują i żywią króliki mięsne najważniejsze jest aby zwierzę szybko przybierało na wadzę przy małym wykorzystaniu paszy na 1 kg przyrostu masy ciała. Króliki mięsne są ubijane w wieku 90 dni ( 3 miesięcy). Dla użytkowania futerkowego królików bardziej zalecane jest podawanie granulatu, ponieważ jest on w pełni zbilansowany pod względem zapotrzebowania na wzrost okrywy włosowej, ponadto przy stosowaniu granulatu króliki nie brudzą futerka.

      W hodowli królików należy pamiętać, że są to zwierzęta bardzo wrażliwe na różnorodne zmiany żywieniowe. Króliki bardzo źle znoszą zmianę ilości, jakości oraz częstości karmienia. Nie lubią także zbyt szybkiej zmiany co do zadawanej paszy. Wszystkie błędy żywieniowe prowadzą do powstania różnorodnych chorób królików, które mogą prowadzić do upadku w hodowli. Królikom nie można podawać pokarmu zepsutego i zapleśniałego.
Komentarze (1)
Autor: ~adam     (2017-10-22,  19:21:22)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.47.25.24)Odpowiedz
Temat:

Pasza pełnowrtościowa dla królików


Witam w sprzedaży pasza pełnowartościowa dla królików. Ceny hurtowe.

https://www.olx.pl/oferta/karma-pelnowartosciowa-dla-krolikow-non-gmo-hurt-ceny-CID757-IDpARD7.html
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!