Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Pasza dla kaczek

Dwie kaczki Pekin
Dwie kaczki Pekin
     Tępo wzrostu kaczek jest bardzo intensywne, dlatego wymagają one w hodowli paszy lekko strawnej, bogatej w witaminy, białko oraz w składanki mineralne. Od pierwszego dnia życia kaczka powinna mieć zadawaną odpowiednią mieszankę paszową zwilżoną mlekiem z dodatkiem marchwi i zielonki. W żywieniu młodych kacząt w hodowli, można także korzystać z gotowej pełnoporcjowej paszy przeznaczonej dla kurcząt, gąsiąt oraz kacząt ogólnoużytkowych w okresie od 0 do 16 tygodnia życia. Odpowiednie składniki zawarte w specjalnej paszy dla kacząt dobrze pobudzają apetyt u młodych osobników, stymulując przy tym wczesne i optymalne pobieranie paszy, minimalizują liczbę upadków w hodowli, zapewniają duże przyrosty masy ciała co przekłada się na doskonałe wyniki w odchowie młodych ptaków. Mieszanka przygotowuje układ pokarmowy pisklęcia do białka pochodzenia roślinnego, które w późniejszym okresie będzie głównym składnikiem paszy. Jeśli hodowca chce samodzielnie przygotować wilgotną mieszankę paszową dla kacząt może posłużyć się śrutą kukurydzy, śrutą jęczmienną, śrutą pszenną oraz otrębami, uzupełnieniem paszy mogą być mielone skorupy oraz kreda pastewna.

Duża hodowla kaczek
Duża hodowla kaczek
     W hodowli kaczki najchętniej pobierają paszę wilgotną, ale przy dawkowaniu mieszanki wilgotnej nie możemy zapomnieć aby w osobnych karmidłach znajdowała się także mieszanka sucha. Zadawana pasza wilgotna powinna być krucha, nie może być zbyt rzadka, kleista lub za sucha. Do 6 dnia życia w hodowli kaczęta powinno karmić się 7 razy na dobę, zaś w wieku 7 do 20 dni 5 razy na dobę, a między 20 a 30 dniem początkowo 5 razy na dobę, zaś później około 4 razy na dobę. Kaczęta do 3 tygodnia życia potrzebują pełnowartościowej karmy bogatej nie tylko w białko, ale także w witaminy i składniki mineralne. Po skoczeniu 4 tygodnia życia podczas wieczornego karmienia kaczką powinno podawać się poślad pszenny. Od 10 tygodnia życia kacząt kiedy to ich wzrost jest już prawie zakończony, a rozpoczyna się u nich zmiana upierzenia, należy zmniejszyć liczbę zadawania paszy. Kaczki korzystające z dobrych żerowisk wodnych mogą otrzymywać mieszankę paszową wyłącznie 2 razy dziennie tzn. rano i wieczorem.

Cztery kaczki na pastwisku
Cztery kaczki na pastwisku
     W każdej hodowli kaczki powinny mieć zapewnione optymalne warunki środowiskowe, które będą sprzyjać dobrej nieśności oraz dużej zdolności wylęgowej znoszonych jaj. Kaczki powinny być chowane na ściółce torfowej, uzupełnianej i zmienianej w miarę jej brudzenia się oraz zużycia, powinno przestrzegać się zasady trzymania 2 sztuk osobników na 1 metr kwadratowy. Budynki w których przebywają kaczki powinny być ocieplane, nie może w tym pomieszczeniu temperatura spadać poniżej 0°C. Kaczki wydzielają duże ilości wilgoci, posiadają także duże zapotrzebowanie na tlen, dlatego kaczniki powinny być zaopatrzone w wentylatory do wymiany powietrza. Pomieszczenia w których przebywają małe stadka wietrzy się poprzez otwieranie okien, natomiast w pomieszczeniach w których przebywają duże stada należy stosować wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Czas oświetlenia tych pomieszczeń powinien wynosić około 14 godzin na dobę, zaś podczas nocy światło w kaczniku powinno być o mocy 3 lub 5 W na 1 m2. Światło elektryczne można zapalać wieczorem i bardzo wczesnym rankiem lub wyłącznie tylko wieczorem.

Stado kaczek
Stado kaczek
     W hodowli kaczek każde pomieszczenie musi być wyposażone w gniazda do znoszenia jaj, które muszą być wysłane czystą ściółką. W zależności od typu prowadzonej fermy kaczek stosuje się gniazda zamknięte (fermy hodowlane) lub otwarte. Kaczki powinny mieć zapewniony wybieg z dostępem do zbiornika wodnego. Mieszankę paszową dla kaczek zazwyczaj podaje się na dworze, ponieważ w ten sposób możemy uniknąć zabrudzenia ściółki zadawanym pokarmem. Ważne, aby w idealnej czystości były utrzymywane karmidła i poidła dla kaczek. Korytka do zadawania paszy wilgotnej muszą być starannie myte po każdym karmieniu, aby nie zostały w nich żadne resztki, które mogą się popsuć i zaszkodzić kaczką. Pasza sucha dla kaczek może być zadawana do woli, natomiast mieszanka wilgotna wyłącznie 2 lub 4 razy dziennie (oczywiście w rozsądnych ilościach).

     W każdej hodowli kaczek ich zapotrzebowanie na białko, energię, witaminy oraz składniki mineralne zależą od danego procentu nieśności, dlatego w żywieniu kaczek wyróżnia się trzy okresy karmienia:

 • Okres jesienno - zimowy przypada w hodowli gdy kaczki przestają znosić jaja, w tym okresie podczas żywienia kaczek stosuje się zazwyczaj głównie śruty i otręby zbożowe, ziarno, okopowe (ziemniaki, marchew), kiszonkę oraz różnorodne susze. Mieszanki paszowe należy w tym okresie karmienia podawać w niewielkich ilościach, zaś podczas dużych i silnych mrozów w celu zwiększenia kaloryczności dawki te należy zmniejszyć, zwiększając jednocześnie ilość ziarna, śrut i otrąb. Zadawana mieszkanka paszowa wilgotna powinna być ciepła. Czasami podczas okresu jesienno- zimowego kaczki mogą przechodzić okres pierzenia się, wówczas należy zmniejszyć ilość zadawanej paszy objętościowej, zwiększając ilość mieszanki paszowej dla kaczek. Nie zaszkodzi jeśli dodatkowo podamy kaczką trochę mleka i kapusty. Bardzo ważne jest aby podczas okresu jesienno- zimowego nie doprowadzić do nadmiernego zatuczenia ptaków, ponieważ wpływa to bardzo negatywnie na przyszłą produkcję stada.

  Kaczki - pisklęta
  Kaczki - pisklęta
 • Okres rozpłodowy w każdej hodowli jest bardzo ważny i kluczowy, dlatego należy do niego odpowiednio przygotować kaczki do produkcji nieśnej. Należy więc w tym okresie zmniejszyć zadawaną dawkę ilości pasz objętościowych, a rozpocząć żywienie kaczek mieszanką paszową pełnoporcjową, która przy nieśności powyżej 50% może stanowić 70% dawki pokarmowej. W celu pozyskania jaj o bardzo dużej zdolności wylęgowej należy kaczką podawać marchew czerwoną, susz oraz dodatki witaminy A+D3. Podczas tego okresu żywienia kaczek nie można zapomnieć o podawaniu także składników
  mineralnych takich jak mielone skorupy jaj i kredy pastewnej.

 • Okres wypasu w hodowli kaczek charakteryzuje się zatrzymaniem znoszenia jaj przez ptaki w czerwcu oraz w lipcu, w związku z tym należy je żywić zmniejszonymi dawkami pasz treściwych. Podstawowym pokarmem w okresie wypasu kaczek jest pasza objętościowa. Jeśli w hodowli kaczki mają możliwość korzystania z bogato zaopatrzonych planktonów naturalnych pastwisk wodnych i innych żerowisk, można spokojnie zmniejszyć zadawaną dawkę pasz o około 30%. W żywieniu kaczek bardzo ważne jest aby ptaki miały zapewniony cały czas stały dostęp do czystej i świeżej wody pitnej.
 • Komentarze (1)
  Autor: ~adam     (2017-10-22,  19:20:17)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.47.25.24)Odpowiedz
  Temat:

  Pasza lucerna granulowana


  Witam, posiadam w sprzedaży lucernę granulowaną ceny hurtowe dla kaczek.

  https://www.olx.pl/oferta/lucerna-32zl-20kg-hurt-ceny-granulat-non-gmo-pasza-krowa-kura-CID757-IDoUFZM.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 7 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!