Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Dezynfekcja profilaktyczna

Dezynfekcja zapobiegawcza budynków inwetarskich dzieli na okresową oraz stałą. Na wybór metod dezynfekcji wpływa rodzaj i typ budynku, grupa zwierząt, warunki bytowania oraz technologia. Dezynfekcja okresowa obiektu inwentarskiego powinna być przeprowadzana wtedy, kiedy w ramach fermy następuje zmiana w zasiedlaniu stanowisk. Czynnikami przenoszącymi zarazki są ludzie, chore zwierzęta (min. ptaki i gryzonie), sprzęt oraz środki transportu.

W celu zapobiegania wnoszeniu bakterii, wirusów i innych patogenów do obiektów inwentarskich stosuje się maty dezynfekcyjne. Ograniczają one min. wnoszenie brudu osadzonego na obuwiu do stref hodowlanych. Maty do dezynfekcji powinny znajdować się przed każdym wejściem do budynku, a w przypadku gdy ferma składa się z więcej niż jednego budynku, również w przejściach pomiędzy budynkami. Ważne jest, by maty do odkażania umieścić w takim miejscu, by były niemożliwe do ominięcia przez personel i inne osoby wizytujące obiekt inwentarski. Bardzo praktyczne są tzw. baseny z matą do dezynfekcji lub kuwety z matą dezynfekującą. Umieszczenie maty w kuwecie z tworzywa usuwa problem wsiąkania preparatu w podłoże, którym nasączona jest mata.

Niezwykle istotną kwestią jest systematyczne wymienianie bądź uzupełnianie roztworu dezynfekcyjnego. Najskuteczniejsze preparaty do mat dezynfekujących to Virkon S oraz Hyperox. Należy pamiętać, by maty dezynfekujące były regularnie wymienianie, gdyż z upływem czasu mogą stać się także źródłem zakażeń. Maty dezynfekcyjne zaleca się stosować na wyposażeniu kurników, chlewni, obór, magazynów, mleczarni, rzeźni itd.

Ważną kwestią jest również odzież ochronna, która używana jest tylko w obrębie obiektu inwentarskiego. Zasada ta dotyczy nie tylko osoby obsługujące zwierzęta, ale również obsługę techniczną, weterynaryjną czy administracyjną. Osobom wizytującym należy zapewnić jednorazową odzież ochronną. Ponadto osoby wchodzące do chlewni czy kurnika powinny zdezynfekować ręce w specjalnie przeznaczonym do tego celu preparacie dezynfekującym.

Bardzo ważna jest także dezynfekcja środków transportu wjeżdżających na teren gospodarstwa. Przy wjeździe na fermę powinna znajdować się śluza dezynfekcyjna, w której znajdują się maty do dezynfekcji ruchu kołowego. Śluza dezynfekcyjna składa się ona z basenów napełnionych środkiem dezynfekcyjnym (np. Virkon) oraz zadaszenia zabezpieczającego przed opadami atmosferycznymi. Wskazane jest, by baseny posiadały zawory spustowe umożliwiające szybką wymianę preparatu dezynfekcyjnego. Śluzy muszą być wykonane w taki sposób, by koła pojazdów zanurzały się całym obwodem w środku dezynfekcyjnym. By mata do dezynfekcji skutecznie spełniała swoją rolę, musi zostać umieszczona bezpośrednio na przejeździe pojazdów.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!