Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Rozród i wychów młodzieży

Piżmak na trawie
Piżmak na trawie
      Do hodowli piżmaków nadają się zwierzęta urodzone w niewoli, a nie osobniki dzikie. Piżmaki schwytane nie rozmnażają się w klatkach normalnie. Zwierzęta hodowlane są zazwyczaj duże i wyselekcjonowane w kierunku ciemnej okrywy oraz dobrej jakości futra.

      Piżmaki są zwierzętami poliestrycznymi (tzn. ruja występuje w krótkich odstępach czasu). Ruja u samic powtarza się w ciągu całej wiosny i lata, przy czym liczba miotów w ciągu roku jest bardzo zależna od warunków klimatycznych oraz pokarmowych. W Polce liczba ta wynosi 2-4, w warunkach hodowli najczęściej 2-3.

      Pierwsza ruja u samic ma miejsce najczęściej w marcu lub w kwietniu, zaś ostatnia w sierpniu (czasami później). Samiec wykazuje swój popęd płciowy w ciągu całego sezonu rozpłodowego. Kopulacja zwierząt trwa od 3 do 4 sekund i odbywa się kilkakrotnie co kilka minut, zazwyczaj wcześnie rano lub od wieczór. Ciąża u piżmaków trwa od 21 do 23 dni. Liczba młodych osobników w miocie waha się zazwyczaj między 1-16, zazwyczaj 5-6.

      W hodowli piżmaków stosuje się zarówno rozród monogamiczny jak też poligamiczny. Przy pierwszym sposobie parkę piżmaków trzyma się przez cały czas razem. Stosując rozród poligamiczny dopuszcza się samca w lutym do 2-5 przeznaczonych dla niego samic, które znajdują się we wspólnej klatce dla wychowu samiczek skórkowych ( w tym czasie te klatki powinny być wolne). Kiedy hodowca zauważy że samica jest w ciąży, należy ją przenieść do pojedynczej klatki. W 2-3 dni po odsadzeniu młodych dosadza się samca kolejno na 2 tygodnie do samic.

      Bardzo trudno u piżmaków odróżnić samca od samiczki. Aby sprawdzić płeć zwierzęcia należy złapać go ręką za ogon i opuścić głową w dół do skrzynki zbudowanej podobnie jak skrzynka do przetrzymywania nutrii. Wysokość takiej skrzynki dla piżmaków wynosi 35 cm, przekrój wewnętrzny górnego otworu 10x10, zaś dolnego 10x1 cm. Po umieszczeniu zwierzęcia w skrzynce hodowca musi uważać, aby się w niej nie przekręciło i nie ugryzło go w rękę. Zwierzę można badać tylko gdy znajdzie się w skrzynce.

Piżmak trzymany przez hodowce
Piżmak trzymany przez hodowce
      Cała trudność w odróżnieniu samca od samicy, polega na tym, że otwór moczowo-płciowy samicy (srom) znajduje się na niewielkim uwypukleniu skóry, który jest pokryty dużą kępką włosów, w dużej mierze przypominając zakończenie prącia u samca. Jądra samca można z trudem wymacać tylko podczas sezonu rozpłodowego (czyli wiosną i latem), w tym to czasie daje się wysunąć prącie. U młodych samic, które jeszcze nie rodziły, srom jest bardzo mało dostrzegalny, można go zauważyć tylko u samic, które już miały potomstwo.

      Najważniejszą cechą, dzięki której można odróżnić samca od samicy, jest całkowite owłosienie przestrzeni między odbytem a wygórowaną kępką włosów u samca. U samicy obok tej kępki jest mała nie owłosiona powierzchnia. Odległość między odbytem a kępką włosów jest u samicy nieco mniejsza niż u samca. Ponieważ są to jedyne i zarazem dość trudne do odróżnienia cechy rozpoznawcze płci, często jest tak, że niedoświadczony hodowca zsadza ze sobą dwie samice lub dwa samce. Tylko duża praktyka w hodowli piżmaków oraz w rozpoznawaniu płci minimalizuje występowanie tych pomyłek.

      Młode piżmaki rodzą się niedołężne oraz ślepe. Oczy otwierają po upływie 11-13 dni. Po upływie trzech tygodni próbują już wychodzić z gniazda oraz jeść zieloną paszę. Ostatecznie gniazdo opuszczają w wieku około 4-5 tygodni (miej więcej jest to czas, kiedy u ich matki kończy się okres wydzielania mleka). W tym wieku bez żadnych obaw można młode odsadzić od matki. Samiczki powinny być trzymane po 15-20 sztuk aż do chwili uboju, samce zaś można trzymać wspólnie tylko do wieku 4-5 miesięcy. Jeśli zaczynają być niezgodne, rozsadza się je do pojedynczych małych klatek.

      Młode piżmaki dojrzałość płciową osiągają w wieku 7-8 miesięcy, ale do rozrodu należy używać je dopiero od kwietnia następnego roku.


Wiek (w tygodniach) Ciężar (w gramach) Wiek (w tygodniach) Ciężar (w gramach)
               0                20                7                215
               1                40                8                320
               2                80                9                370
               3                95                10                425
               4                110                11                455
               5                180                12                475
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: Koza mleczna
Kupię kozę mleczna. Dająca mleko. Około 3-4 l