Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Piżmak

Piżmak
Piżmak

Łac: Ondatra zibethica
      Piżmak jest średniej wielkości gryzoni, należy do wielkiej rodziny myszowatych (Muridae), a z jej ramienia do podrodziny nornic (Arvicolinae). Stosowane nazwy "szczur piżomowy", piżmoszczur, "piżmowiec", są nieprawidłowe, ponieważ piżmak jak wynika z jego stanowiska systematycznego, nie jest szczurem, a nazwą "piżmowiec" określa się jeden z bardzo charakterystycznych azjatyckich rodzajów zwierząt kopytnych należących do rodziny jeleniowatych.

      Naturalnym środowiskiem piżmaka jest Ameryka Północna. Wypuszczony przez przypadek w roku 1906 na terenach Czechów, rozprzestrzenił się prawie po całej Europie. Piżmak jako zwierzę zimnowodne stał się groźnym szkodnikiem grobli stawowych. We Finlandii piżmak został zaaklimatyzowany i objęty ochroną łowiecką.

      Piżmak jest zwierzęciem ważącym około 900- 1000 g (czasami jego waga wynosi 1500 g). Długość jego ciała (tułów wraz z głową) wynosi od 25 do 45 cm, ogon ma długość od 20 - 27 cm. Swoim wyglądem piżmak przypomina piżmaka karczownika ziemnowodnego (tzw. szczura wodnego).

      Piżmak posiada tułów w kształcie walca, niezgrabny. Głowę ma dużą, a szyja jest krótka, uszy małe (z futra są słabo widoczne). Między palcami w tylnych nogach piżmak posiada słabo rozwinięte błony pływne. Ogon piżmaka jest nagi i pokryty łuskami , u nasady jest w przekroju okrągły, a na dalszej części jest silnie spłaszczony z boków, co ma związek z zżyciem zwierzęcia w środowisku wodnym.

Dwa piżmaki
Dwa piżmaki
      Futro piżmaka jest bardzo cenione. Nadaje się do noszenia w stanie naturalnym oraz jest doskonałym surowcem do imitacji wielu innych cennych futer np. futra foki. Podszycie futra jest bardzo gęste i miękkie o wysokości około 2 cm, a włos pokrywowy od 2 do 4 cm.

      Barwa futra piżmaka przechodzi od barwy brunatnoburej z domieszką szaroczarnej do czarnej. Brzuch jest najczęściej w barwie szarej lub srebrzystoszarej. W śród piżmaków zdarzają się także albinosy. Najcenniejsze są piżmaki o czarnym umaszczeniu. W hodowli istnieją piżmaki w odmianach czarnych, są one wyhodowane z podgatunków, wśród których występują liczne osobniki o barwie umaszczenia czarnej.

Hodowla piżmaków prowadzona jest trzema metodami
 • wolną
 • półwolną
 • klatkową

        Do najstarszej metody należy metoda półwolna, prowadzona na szerszą skalę od kilkudziesięciu lat i do tej pory w Ameryce Północnej na dużych ogrodzonych terenach. Rozwinęła się także hodowla piżmaków klatkowa w Ameryce jak również w Europie. Niestety hodowla piżmaków w Europie została zabroniona w latach trzydziestych, z związku z możliwością ucieczki zwierząt i rozpowszechniani się ich. Na terenach Polski ustawa z dnia 10 marca 1932 roku oraz wydanie na tej podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 14 sierpnia 1934 roku praktycznie uniemożliwiły hodowle tych zwierząt.

  Piżmak w wodzie
  Piżmak w wodzie
        Hodowla piżmaków może być prowadzona jedynie w zamkniętych klatkach z siatki żelaznej lub w zamkniętych skrzyniach wykonanych z blachy żelaznej, skrzynki powinny być umieszczone na terenie ogrodzonym betonowym płotem. Ogrodzenie powinno mieć wysokość co najmniej 2 metrów, musi być gładko wykończone, ogrodzenie powinno być wpuszczone w ziemię na około 75 cm.

        Klatki oraz skrzynie piżmaków mogą być umieszczone zamiast w ogrodzeniu we większej klatce z siatki żelazowej. Ściany boczne większej klatki muszą być umocowane na podmurowaniu wpuszczonym w ziemię na głębokość około 75 cm.

        Wpuszczane w ziemie ogrodzenia lub podmurowania może być zastąpione podłożem z betonu lub cegieł, łączącym się z ogrodzeniem lub podmurowaniem.

        Hodowla wolna piżmaków polega na wypuszczaniu zwierząt na nie ogrodzone tereny i dalsza opieka nad nimi polega na stwarzaniu im dobrych warunków ekologicznych (ta metoda była prowadzona w Związku Radzieckim począwszy od roku 1928).
 • Komentarze (2)
  Autor: ~Marcin     (2015-07-11,  12:29:15)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 83.30.189.40)Odpowiedz
  Temat:

  pizmaczki


  musze sie chyba powaznie nad tym zastanowic,
  kocham pizmaki, one sa takie przeslodkie,


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 6 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

  Ogłoszenia


  Tytuł: Kupno szopa
  Poszukuję szopa do adopcji bądź kupna kontakt k.orzechowska@onet.eu