![]() |
Mały szop pracz |
Pary bądź samiec z dwoma samicami łączą się ze sobą na początku października i pozostają w związku aż do marca lub kwietnia.
Zimą niektóre zwierzęta z uwagi na panujący mróz zapadają w lekki "sen zimowy" w czasie którego, zwłaszcza w okresie gorszej pogody, rzadziej wychodzą ze swoich domków, czasami przez kilka dni nie przyjmują pokarmu.
Okres kopulacyjny szopów trwa od stycznia do marca, czasami u młodych samic okres ten wydłuża się do maja. U niektórych samic ruja trwa od dwóch tygodni, a krycie powtarza się kilkakrotnie, akt kopulacyjny odbywa się bez wiązania i twa około 30 lub 60 minut. Jeśli u samicy wystąpi poronienie, na lato może ona powtórzyć z samcem krycie, które skończy się sukcesem.
Ciąża szopów trwa około 62 dni. Samica w okresie zaawansowanej ciąży ma wyraźnie powiększone sutki i oczywiście większy brzuch. Liczba młodych w miocie liczy od 1 do 7 młodych osobników. Zaburzenia wpływające ujemnie na płodność samicy występują rzadko, a ich przyczyną najczęściej jest złe karmienie - przekarmianie samic.
![]() |
Szop pracz z butelką |
Szopy w wieku 5 tygodni od porodu zaczynają opuszczać swoje gniazdo, 8 tygodniowe młode należy dokarmiać kleikiem owsianym na mleku - następnie stopniowo można przechodzić na karmę którą podaje się samicą.
W karmie bardzo ważna jest obecność świeżych jarzyn, drobno zmielonych kostek, tranu itd. Gdy młode szopy mają już 3 miesiące (okolice sierpnia) możemy je przenieść do większych klatek . Zwierzęta należy umieszczać w klatkach z podziałem na płeć. Zwierzęta można oznaczyć jak również odrobaczyć całą rodzinę. Samice oddzieloną od młodych pozostawia się w tej samej klatce w której urodziła swoje potomstwo.