![]() |
Jenoty |
Jenot , podobnie jak lis jest zwierzęciem monoestrycznym , o jednym sezonie rozpłodowym w ciągu roku. Młode jenoty są zdolne do rozpłodu już w drugim roku po urodzeniu i zdolność tą zachowują w ciągu 6-7 lat. Ruja u jenotów następuje po okresie lekkiego "snu zimowego", który przypada na pierwszą połowę zimy: listopad, grudzień, styczeń.
W Polsce okres kopulacyjny jenotów przypada w miesiącach od stycznia do połowy marca. Samica czuje popęd płciowy przez okres 2-4 dni. W hodowli jenotów stosowany jest czasami rozpłód monogamiczny we względu na jego prostotę, zwierzęta same łączą się w pary po jesiennym przeglądzie. Samica która przejawia agresywne zachowanie w połowie ciąży usuwana jest od reszty zwierząt. Po pokryciu, które odbywa się zazwyczaj w nocy, samiec przestaje się interesować samicą.
![]() |
Małe jenoty |
Ciąża samicy jenota trwa od 54 do 66 dni (przeważnie ciąża trwa 60 dni). W ciągu ostatnich 8-10 dni u samicy możemy zauważyć sutki oraz powiększony brzuch. Samica wyrywa sobie włosy z podbrzusza na 2-3 dni przed porodem. Jenoty zazwyczaj szczenią się w nocy, poród trwa od 3 do 4 godzin. Ilość młodych wynosi od 6 do 10 sztuk (zdarza się nawet 19 sztuk tak, jak to bywa w przypadku piesaków). Młode rodzą się ślepe i są pokryte krótkim czarnym włosem. Oczy otwierają po upływie 8-10 dni od urodzenia. W wieku 3 tygodni zmieniają okrywę oseska na zbliżoną do barwy okrywy zwierząt dorosłych. Matka samodzielnie karmi młode. Po upływie kilku dni młode zaczynają samodzielnie opuszczać swój domek.
![]() |
Młode jenoty |
Hodowca powinien odpowiednio żywić zwierzęta i dbać o czystość klatek i domków w których przebywają młode jenoty z matką. W dużych hodowlach szczenięta jenotów w wieku 2 miesięcy można przenosić na wybieg, i od razu przeprowadzić tatuaż uszu. Młode jenoty przeznaczone na skórkę trzyma się w klatkach po 1-2 sztuki. Ostatniej selekcji dokonuje się w listopadzie.