Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Praca hodowlana

Piesak
Piesak


      Przy wyborze piesaków do hodowli należy zwrócić uwagę na ich zdrowie i odpowiednią budowę. W momencie odsadzania zwierząt od matki przeprowadza się pierwszą selekcję rodowodową, tworząc oddzielną grupę hodowlaną ze sztuk po dobrych rodzicach, wcześnie urodzonych i odznaczających się wielkością i prawidłową budową. Takie szczenięta żywimy najlepszą karmą i dla ich lepszego rozwoju powinniśmy umieścić je w większych klatkach.

      Właściwego wyboru piesaków dla uzupełnienia lub powiększenia stada hodowlanego dokonuje się kiedy zwierzęta wyrosną i osiągną pełny rozwój futra. Z samego wyglądu możemy wywnioskować czy zwierzę jest duże, silne, dobrze rozwinięte i czy posiada odpowiednią budowę ciała. W stosunku do samców wymagania muszą być bardziej ostrzejsze. Nie powinno się dopuszczać samców do rozpłodu o długości mniejszej niż 93 cm, a samice zaś 90 cm. Długość piesaka możemy zmierzyć za pomocą taśmy, zaczynamy mierzyć od czubka nosa do końca owłosionego ogona (po linii grzbietu).

      Trzymając piesaka w ręku powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na podszycie futra, które powinno być gęste, ale nie zbite oraz nie spleśniałe. Poszczególne włosy puchowe powinny być gęsto karbikowate. Podszycie piesaka, jako zwierzęcia stref arktycznych, jest z natury wiele gęściejsze niż u lisa pospolitego, toteż wymogi hodowlane muszą być do tego dostosowane.

      O kolorze i gęstości podszycia piesaka możemy wyrobić sobie zdanie już we wrześniu, czyli w okresie, kiedy młode piesaki podrosły już włosem puchowym, a włos pokrywowy jest jeszcze ukryty. Kolor podszycia powinien być popielaty i wpadać bardzo wyraźnie w odcień niebieski. Bardzo ceniony jest kolor ciemnoniebieski, ale niestety jest bardzo rzadko spotykany.

      Włos pokrywowy piesaka powinien być gęsty, długi oraz jedwabisty, musi zakrywać całkowicie podszycie. Połącznie jedwabistości włosa pokrywowego z długim i gęstym podszyciem daje najpełniejsze futro.

Piesak samiec
Piesak samiec


      Typ piesaków hodowany u nas jest rzadko ozdobiony wyłącznie kołnierzem. Jest to połączenie dłuższych i nieco trwalszy, jednak falujących włosów pokrywowych dookoła szyi i na łopatkach, spośród których wystaje stosunkowo mała głowa zwierzęcia. Ta ozdoba częściej spotykana jest u samców niż u samic, czasami pojawia się dopiero po upływie dwóch lat.

      Z hodowli powinniśmy usuwać piesaki które mają skłonność do rudzenia. Selekcja prowadzona jest również wśród samców, którzy słabo kryją. Hodowca który zaczynał hodowle piesaków tylko z jednym samcem, powinien na drugi rok zatrzymać oprócz samców młodych również samca starego nawet takiego, który w pierwszym roku nie wykazywał poprawnego temperamentu. Dzięki temu przy małej liczbie samców, uzyskać można lepsze możliwości zapobiegania skutkom "himer" samców, o czym było napisane w artykule o rozmnażaniu piesaków.

      Podczas selekcji staruch samic trzeba wybrakować te, które zjadały młode lub nieodpowiednio się nimi opiekowały. Można pozostawić samice które poroniły lub w pierwszym roku nie wydały na świat potomstwa. Piesaki trudno się aklimatyzują, wpływa to nie korzystnie na samice, ponieważ nowo nabyte osobniki nie mają cieczki w pierwszym roku, ale w następnych latach rozmnażają się prawidłowo. Czasami samica ma ruje tak późno iż samce nie jest już w stanie jej zapłodnić, i to może być powodem rzekomym brakiem cieczki.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: Kupię szopa pracza
Dzień dobry, orientuje się ktoś gdzie może być hodowla z szopami? Lub ktoś miałby...


Tytuł: Kupię szopa pracza
Dzień dobry, orientuje się ktoś gdzie może być hodowla z szopami? Lub ktoś miałby...