Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Użytkowanie nutrii

Młode nutrie
Młode nutrie
 • TERMIN UBOJU NUTRII
 • WIEK UBOJU NUTRII
 • UBÓJ NUTRII
 • OBCIĄGANIE SKÓRKI NUTRII
 • OBRÓBKA SKÓRKI NUTRII
 • TERMIN UBOJU NUTRII

       Zasadniczo futerko bobrzyków jako zwierząt ziemnowodnych jest zdatne do celów przemysłu futrzarskiego niezależnie od pory roku. Jednakże również u nutrii zaznaczają się okresy, kiedy futerko jest gorsze i takie, kiedy jest ono szczególnie cenne. Futra jesienne osiągają około 50 %, zaś zaś wiosenno-letnie 33% wartości skórek z okresu zimowego. W zasadzie należy unikać uboju w czasie od marca do początku czerwca.

       W początkach hodowli Bobrzyka, kiedy rozmnażano osobniki zaaklimatyzowane w Europie dopiero od kilku pokoleń, twierdzono słusznie, że najlepszym terminem uboju jest miesiąc sierpień (odpowiadający na półkuli południowej naszemu styczniowi).

       Nutrie dostosowały się jednak już wybitnie do naszych warunków klimatycznych i dlatego stosuje się obecnie jako termin uboju na cele futerkowe okres od października do grudnia, jeśli chodzi o zwierzęta starsze (dwu- lub kilkuletnie), a styczeń i luty, jeśli mają być ubite zwierzęta młodsze, które jeszcze przyrastają. Na ogół można stwierdzić, że najlepszą ocenę osiągają skórki z uboju od połowy do końca grudnia, zatem w naszych warunkach należy przeprowadzać ubój właśnie w tym czasie. Jeżeli jednak wystąpią długotrwałe mrozy już o wiele wcześniej i woda na dobre zamarznie, należy przystąpić od razu do uboju.

  Nutria w klatce
  Nutria w klatce
       Obranie właściwego terminu uboju na postawie dojrzałości futerka wymaga dużej wprawy. Skoro podszycie na brzuchu ma 10 d0 12 mm długości i u dołu wydaje się do wysokości 2/3 popielate lub stalowe, a w górnej 1/3 wysokości brunatne, wtedy należy nutrię poddać ubojowi. Dłuższe czekanie spowodowałoby, być może, jeszcze przyrost puchu, ale równocześnie i jego rozluźnienie.

       Jeżeli Bobrzyka ubito w okresie niewłaściwym, podczas intensywnego odrostu włosów, można to poznać nawet później i na wysuszonej już skórce po tym, że mizdra ma zielonkawy kolor.  WIEK UBOJU NUTRII

       Najwłaściwszy dla uboju bobrzyków jest wiek 18 - 20 miesięcy, ponieważ w tym wieku nutrie zupełnie wyrastają, zatem wówczas skórka jest największa. Stare zwierzęta, szczególnie samice, tracą z wiekiem na jakości futerka, przede wszystkim na gęstości okrywy. W braku pomieszczeń (klatek) i paszy ubój niektórych zwierząt lepiej czasem przeprowadzić wcześniej, nawet już w wieku 12 miesięcy niż czekać z ubojem do następnej zimy. Skorki jednak zwierząt dwunastomiesięcznych nie osiągają najczęściej maksymalnej oceny, ponieważ jak wiadomo zależy ona w dużym stopniu od wielkości. Dobrym, obfitym żywieniem można jednak znacznie przyspieszyć rozwój i wzrost zwierząt oraz uzyskać dobre, duże skórki już w wieku 12 - 15 miesięcy, szczególnie jeżeli ubój przypada na miesiące zimowe.  Nutria w zagrodzie
  Nutria w zagrodzie

  UBÓJ NUTRII

       Ubój nutrii dokonuje się prze silne uderzenie w głowę. Uderzania nie należy kierować w kark, aby podsinienie spowodowane uderzeniem nie znalazło się na używanej części skóry. Ewentualne zakrwawienia skóry należy zmyć starannie w zimnej wodzie i wysuszyć trocinami. Nutrie można zabić również za pomocą chloroformu, który wprowadza się strzykawką bez igły do obu otworów nosowych.  Zęby nutrii
  Zęby nutrii

  OBCIĄGANIE SKÓRKI NUTRII

       Obciąganie dokonuje się jeszcze przed stężeniem pośmiertnym, w godzinę, dwie po uboju, tj. gdy nutria już ostygnie.

       Praca jest szybsza, gdyż Bobrzyka obciąga się od razu po uboju, ale wtedy trudniej jest oddzielić tłuszcz i tkankę łączną od mizdry.

       Po ułożeniu zabitego zwierzęcia na stole należy zrobić cięcie dookoła tylnych nóg niżej stawu skokowego, mniej więcej tam, gdzie nie ma prawie już porostu włosa, dalej okrężne cięcie u nasady ogona, wreszcie należy przeprowadzić cięcie łączące obwodowe cięcie nóg z odbytem i ogonem. Na każdej z przednich nóg powyżej stawu nadgarstkowego wykonuje się również okrężne cięcie, które przedłuża się na wewnętrznej stronie nogi, aż do stawu łokciowego.      Następnie wiesza się zwierzę na ramiączku i obciąga, przy czym należy pozostawić tłuszcz podskórny przy mięsie. Kończyny przednie pozostawia się również przy obciągniętym korpusie. Szczególne trudności sprawia obciąganie głowy. Skory głowy nie odłącza się od reszty futerka, gdyż jest potrzebna przy obróbce maszynowej do zaczepiania skory.

       Skórę oczyszcza się z resztek tłuszczu i naciąga do suszenia na prawidełko. Zbytnie rozciąganie skóry wszerz jest bardzo niewłaściwe, okrywa bardzo naciągniętej skorki robi wrażenie rzadkiej.

       W przetwórni przed garbowaniem przecina się skórkę bobrzyków na grzbiecie, gdzie futro jest rzadsze, a przez to mniej cenne. Na fermie jednak przy ściąganiu nie przecina się skórki, gdyż utrudnia to jej wysuszenie i zmniejsza wartość.  Samica nutrii z młodymi
  Samica nutrii z młodymi

  OBRÓBKA SKÓRKI NUTRII

       Futerko nutrii poddaje się w przetwórni precyzyjnym oraz skomplikowanym procesom moczenia, skrobania, garbowania oraz tzw. depilacji. Po przeróbkach tych futerko nutrii jest zupełnie niepodobne do normalnej okrywy tego zwierzęcia.

       Przy procesie depilacji skórki nutrii umieszcza się w skrzynkach, do których wpuszcza się suche powietrze ogrzane do temperatury około 70°C. Proces ten osłabia połączenie włosów pokrywowych (które są sztywne, kruche i nietrwałe) ze skórką, wskutek czego dają się one łatwo wyciągnąć maszynowo. Po usunięciu tych włosów futro prasuje się, co daje mu estetyczny wygląd i połysk. Następnie przycina się włosy puchowe do jednej długości i usuwa pozostałe jeszcze włosy przewodnie i ościste. Gotowe futro nutrii spotyka się często w handlu pod nazwą "małp", jest to jedno z najtrwalszych spośród futer gryzoni.
  Komentarze (1)
  Autor: ~Obyscie sami tak zdechli     (2021-02-28,  22:30:41)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 91.146.225.64)Odpowiedz
  Temat:

  do wlascicieli strony


  chore pojeby, zabic was w taki sam sposób polaczki
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 10 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

  Ogłoszenia


  Tytuł: Koza mleczna
  Kupię kozę mleczna. Dająca mleko. Około 3-4 l