Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Nosemoza

Nosemoza wywoływana przez pierwotniaka
Nosema apis
Nosemoza wywoływana przez pierwotniaka Nosema apis
Zwalczanie nosemozy, choroby pszczół dorosłych wywoływanej przez pierwotniaka Nosema apis jest również bardzo ważnym zabiegiem w celu utrzymania wysokiej zdrowotności i siły rodzin w pasiece. W pasiece ekologicznej można stosować likwidację rodzin chorych z objawami biegunki, ponieważ stanowią one źródło zakażenia dla zdrowych rodzin i nie przedstawiają wartości produkcyjnej.
W przypadku decyzji o pozostawieniu takiej rodziny w pasiece, należy ją przesiedlić do czystego, odkażonego ula, wymienić plastry, starannie ocieplić i podkarmić. Stare plastry najlepiej spalić. Wszystkie plastry używane w pasiece powinny być odkażone. Odkażanie zapobiegawcze powinno dotyczyć także plastrów zapasowych, szczególnie tych, których wiosną używa się do poszerzania gniazd. W odkażaniu posługujemy się kwasem octowym lodowatym.

Biegunka pszczół-widoczne skutki nosemozy
Biegunka pszczół-widoczne skutki nosemozy
Plastry (bez miodu i pyłku) umieszcza się w szczelnej szafie, skrzyni lub szczelnie zestawionych kondygnacjach ulowych. Całe korpusy z plastrami można umieszczać piętrowo w dużych foliowych workach. Nad plastrami umieszcza się naczynie z parującym kwasem, przeznaczając na każde 10 plastrów 150-200 ml kwasu, w zależności od wielkości ramek. Plastry pozostają w atmosferze par kwasu octowego przez okres 7 dni. Temperatura pomieszczenia, w którym prowadzona jest dezynfekcja, powinna wynosić nie mniej niż 17oC. Po przeprowadzeniu odkażania plastry wietrzy się, aby zniknęła przenikliwa woń octu i dopiero wtedy mogą być ponownie użyte w ulach. W razie trudności można użyć 80% kwasu lodowatego technicznego. Należy jednak zwiększyć ilość użytego kwasu.
Przedmioty metalowe (np. dłuto pasieczne, skrobaczka, nóż) odkaża się po ich mechanicznym oczyszczeniu przez opalenie lub przetarcie kwasem octowym lodowatym. Przy zastosowaniu kwasu octowego lodowatego, należy zachować dużą ostrożność, zwłaszcza chronić twarz i ręce, unikać także wdychania par kwasu.

W celu likwidacji spor pierwotniaka można plastry także podgrzewać (w temp. 49oC przez okres 24 godzin). Wiosną szczególną uwagę należy zwrócić na poidło, które powinno być zawsze czyste. Ważnym elementem w profilaktyce zapobiegania nosemozie jest posiadanie w pasiece wyłącznie silnych rodzin, zapobieganie rabunkom i przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz intensywna wymiana plastrów w pasiece. Ważną sprawą jest również zdrowotność matek pszczelich. Pamiętać należy, że rozprzestrzenianiu nosemozy w pasiece sprzyjają także zabiegi typu: łączenie rodzin, czy osuszanie plastrów po miodobraniu.
Żródło:
Komentarze (3)
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

Komentarze na temat: Nosemoza


Dyskusja użytkowników na temat: Nosemoza


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: maszynka
Sprzedam maszynkę Aesculap Econom 80W 230V Typ: GV074-094 z wymiennymi głowicami do...