Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Nosemoza

Nosemoza wywoływana przez pierwotniaka
Nosema apis
Nosemoza wywoływana przez pierwotniaka Nosema apis
Zwalczanie nosemozy, choroby pszczół dorosłych wywoływanej przez pierwotniaka Nosema apis jest również bardzo ważnym zabiegiem w celu utrzymania wysokiej zdrowotności i siły rodzin w pasiece. W pasiece ekologicznej można stosować likwidację rodzin chorych z objawami biegunki, ponieważ stanowią one źródło zakażenia dla zdrowych rodzin i nie przedstawiają wartości produkcyjnej.
W przypadku decyzji o pozostawieniu takiej rodziny w pasiece, należy ją przesiedlić do czystego, odkażonego ula, wymienić plastry, starannie ocieplić i podkarmić. Stare plastry najlepiej spalić. Wszystkie plastry używane w pasiece powinny być odkażone. Odkażanie zapobiegawcze powinno dotyczyć także plastrów zapasowych, szczególnie tych, których wiosną używa się do poszerzania gniazd. W odkażaniu posługujemy się kwasem octowym lodowatym.

Biegunka pszczół-widoczne skutki nosemozy
Biegunka pszczół-widoczne skutki nosemozy
Plastry (bez miodu i pyłku) umieszcza się w szczelnej szafie, skrzyni lub szczelnie zestawionych kondygnacjach ulowych. Całe korpusy z plastrami można umieszczać piętrowo w dużych foliowych workach. Nad plastrami umieszcza się naczynie z parującym kwasem, przeznaczając na każde 10 plastrów 150-200 ml kwasu, w zależności od wielkości ramek. Plastry pozostają w atmosferze par kwasu octowego przez okres 7 dni. Temperatura pomieszczenia, w którym prowadzona jest dezynfekcja, powinna wynosić nie mniej niż 17oC. Po przeprowadzeniu odkażania plastry wietrzy się, aby zniknęła przenikliwa woń octu i dopiero wtedy mogą być ponownie użyte w ulach. W razie trudności można użyć 80% kwasu lodowatego technicznego. Należy jednak zwiększyć ilość użytego kwasu.
Przedmioty metalowe (np. dłuto pasieczne, skrobaczka, nóż) odkaża się po ich mechanicznym oczyszczeniu przez opalenie lub przetarcie kwasem octowym lodowatym. Przy zastosowaniu kwasu octowego lodowatego, należy zachować dużą ostrożność, zwłaszcza chronić twarz i ręce, unikać także wdychania par kwasu.

W celu likwidacji spor pierwotniaka można plastry także podgrzewać (w temp. 49oC przez okres 24 godzin). Wiosną szczególną uwagę należy zwrócić na poidło, które powinno być zawsze czyste. Ważnym elementem w profilaktyce zapobiegania nosemozie jest posiadanie w pasiece wyłącznie silnych rodzin, zapobieganie rabunkom i przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz intensywna wymiana plastrów w pasiece. Ważną sprawą jest również zdrowotność matek pszczelich. Pamiętać należy, że rozprzestrzenianiu nosemozy w pasiece sprzyjają także zabiegi typu: łączenie rodzin, czy osuszanie plastrów po miodobraniu.
Żródło:
Komentarze (3)
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 2]
Temat: Komentarze na temat: Nosemoza
Dyskusja użytkowników na temat: Nosemoza


Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!