Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Wymagania środowiskowe królików

Króliki należą do zwierząt o ograniczonej termoregulacji i dlatego niezbędnym jest zapewnienie im właściwych warunków mikroklimatycznych.
  • warunki termiczno-wilgotnościowe
  • Zwierzęta są szczególnie wrażliwe na wysokie temperatury (powyżej 25oC). Optymalna temperatura dla stada podstawowego wynosi 16-20oC, natomiast dla królików rosnących najodpowiedniejszą jest temperatura 14-18oC. Ważnym jest też utrzymanie odpowiedniej wilgotności względnej powietrza, które może wahać się od 55-75% przy optymalnej 65%
  • zapylenie i szkodliwe domieszki gazowe
  • W wyniku rozkładu substancji organicznych zawartych w kale i moczu królików w pomieszczeniach gromadzi się nadmierna ilość amoniaku, dwutlenku węgla i siarkowodoru. Zwierzęta reagują negatywnie na zapylenie pyłem i kurzem. Zawartość amoniaku w powietrzu nie może przekraczać 0,02 mg na 1 l a dwutlenku węgla 0,1 mg na 1 l. Koncentracja pyłu nie może przekraczać 0,6 mg na 1 m3. Niedopuszczalne jest w pomieszczeniu stężenie amoniaku, które wywołuje u człowieka łzawienie oczu.
  • oświetlenie
  • Jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym bezpośrednio na użytkowość rozpłodową królików. W pomieszczeniach zajmowanych przez stado podstawowe winny być okna, a więc oświetlenie naturalne, które powinno być w okresie jesieni, zimy i wiosny wspomagane oświetleniem sztucznym. Długość dnia świetlnego dla stada podstawowego winna wynosić 14-16 godzin na dobę przy natężeniu 50 luksów. Dla rosnącej młodzieży optymalny dzień świetlny wynosi 12-14godzin przy natężeniu światła 25 luksów, jednakże w przypadku wystarczającej ilości okien dnia świetlnego nie musi się przedłużać.
  • wymiana powietrza
  • Ważnym czynnikiem prawidłowej produkcji na fermie jest wentylacja. Reguluje wilgotność w pomieszczeniu, usuwa zużyte powietrze wraz ze szkodliwymi gazami oraz doprowadza świeże powietrze. Sprawność tej wentylacji zależy głównie od ilości ciepła wytwarzanego przez znajdujące się w pomieszczeniu zwierzęta. Wymiana powietrza odbywa się przez odpowiednio otwarte kanały wyciągowe np. wywietrzniki typu Chanarda i otwory nawiewne. Systemy wentylacyjne musz ą być tak skonstruowane, aby szybkość przepływu powietrza wynosiła od 0,1 m/s zimą do 0,3 m/s latem. Wymiana powietrza winna wynosić zimą 0,8 m3 a latem do 6 m3/godzinę.
    Żródło:
    Komentarze (27)
    Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 26]
    Temat: Komentarze na temat: Wymagania środowiskowe królików
    Dyskusja użytkowników na temat: Wymagania środowiskowe królików


    Dodaj nowy wątek


    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!