Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Sery z mleka owczego

Ser z mleka owczego jest jednym z najstarszych przetworzonych produktów spożywczych jakie zna ludzkość. Już 3000 lat temu przerób mleka został opisany przez Homera w Iliadzie i nie różni się od obecnego sposobu wyrabiania sera jaki stosują pasterze sycylijscy. Prawdopodobnie pierwsi przypadkowo wpadli na pomys ł Ńpodpuszczaniaî mleka nomadzi wędrujący ze swoimi stadami owiec i kóz, wlewając mleko do worka na wodę wykonanego z żołądka owcy, czy kozy. Podpuszczka (enzym) zawarta w ścianach worka zainicjowała proces, który od tysiącleci jest powtarzany codziennie w tysiącach serowni na całym świecie. Ten prosty fakt ścięcie mleka pod wpływem podpuszczki polega na skomplikowanym procesie fizykochemicznym, który nadal jest tematem badań naukowych. Z czasem zauważono, że przechowywane sery zmieniają swe właściwości smakowe a warunki, w jakich są składowane, stanowią o ich różnorodności.
O ile początek procesu wytwarzania sera, czyli podpuszczanie, jest dla wszystkich rodzajów sera podobny, o tyle warunki, w jakich przebiega ń a więc temperatura, obecność charakterystycznej mikroflory w mleku, która powoduje wzrost jego kasowości, czas krzepnięcia ń są dla różnych typów sera różne. W zróżnicowany sposób producenci postępują przy tzw. obróbce skrzepu, wreszcie formowaniu masy serowej tj mieszania skrzepu w określonej temperaturze serwatki. Osobnym problemem jest proces dojrzewania, który dla serów jest różny, tak jak temperatura, czy wilgotność dojrzewalni w której przebiega proces. W jednych regionach wykorzystywano do dojrzewania groty charakteryzujące się stałymi warunkami temperatury i wilgotności, piwnice, szałasy pasterskie, w innych konserwowano sery przez solenie, parzenie, czy wędzenie.
Serowarstwo jest niewątpliwie wielką i starą sztuką, cenioną w wielu krajach. Nie jest jednak wbrew pozorom tak trudną, aby jej nie sprostać w warunkach gospodarstwa ekologicznego. Przy podejmowaniu takiej produkcji należy brać pod uwagę pewne koszty związane z niezbędną adaptacją pomieszczeń, gdyż oprócz dojarni, obiekt musi posiadać osobne, o określonych parametrach, pomieszczenie do przerobu sera i składowania. Niezbędny jest również pasteryzator i kocioł serowarski, formy do serów i drobny sprzęt. Nic dziwnego, że niewielu hodowców decyduje się na włączenie produkcji serów do swojej działalności. Produkcja własnego sera, według swojej receptury może dać jednak wielu drobnym producentom dużo satysfakcji.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!