![]() |
Pleśniakowiec lśniący |
Pleśniakowiec lśniący wygląd
Pleśniakowiec lśniący ma owalny kształt w lśniącej barwie brązowo-czarnej, jego długość wynosi około 5,5mm - 7,0mm. Samce są delikatnie większe niż samce. Pleśniakowiec lśniący ma małą głowę, która jest wciągnięta w tułów aż do nasady oczu. Cały aparat gębowy wraz z czułkami i odnóżami są w barwie czerwono-brązowej. Czułki składają się z jedenastu części, z czego ostatnie są nieco rozszerzone. Pokrywy wraz z przedpleczami są bardzo delikatnie punktowane, zaś skrzydła lotne są dobrze rozwinięte, lecz bardzo rzadko są wykorzystywane do latania. Samice swoje jaja przyklejają do produktu za pomocą klejącej wydzieliny. Jaja pleśniakowca lśniącego są okryte przeźroczystą, cienką i bardzo delikatną osłonką jajową, przez którą widać mlecznobiałe żółtko, jaja są bardzo drobne ich wymiar to 1,4mm lub 0,7mm.Przy końcu rozwoju embrionalnego można dostrzec przez osłonkę dostrzec plamki oczne larwy. Larwy mogą linieć od 6 do 11 razy, proces linienia jest uzależniony od temperatury, ponieważ im niższa temperatura tym więcej linień. Dorosła larwa ma wymiar od 9mm do 12mm, głowa larwy jest wyodrębniona i ciemna, zaś reszta ciała żółtobrązowa. Samica pleśniakowca lśniącego składa po około 20 jaj, które umieszcza w kryjówkach, między innymi w szczelinach, w szparach ścian, w podłogach oraz w słomie ściółkowej. W ciągu całego swojego życia samica może złożyć nawet 2000 jaj, najczęściej składa jednak około 400jaj. Pleśniakowiec lśniący zasiedla czasami magazyny oraz spiżarnie, w których przechowywana jest mąka, kasza, ziarno, jak również pasze dla kur. Bardzo rzadko w spiżarniach pojawia się masowo, ale jego obecność może wskazywać na fatalne przechowywanie produktów.
![]() |
Pleśniakowiec lśniący larwa |
Pleśniakowiec lśniący jest wszystkożerny, zjada produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ale wówczas gdy są zatęchłe, popsute, spleśniałe, bądź rozkładające się. Szkodnik żeruje najczęściej w magazynach i mieszalniach paszowych dla drobiu, bardzo często można go zobaczyć przy poidłach i karmidłach, gdzie żywi się rozrzuconą paszą. Dorosłe osobniki mają bardzo mocne żuwaczki, jeśli zabraknie im pożywienia zaczynają niszczyć konstrukcję kurnika, między innymi elementy drewniane. Larwy bardzo mocno obniżają właściwości termoizolacyjne kurnika nawet o 30%, zwłaszcza gdy larwy wyszukują miejsc do przepoczwarczenia się. Pleśniakowiec lśniący wgryza się w ciało martwych oraz schorowanych kurcząt, a następnie żerują pod ich skóra. Gdy panuje suche powietrze w kurniku lub w indyczniku, szkodnik gryzie skórę odpoczywających na ściółce kurcząt. Szkodnik jest nosicielem wielu chorób drobiu, między innymi roznosi białaczkę drobiu. Larwy oraz dorosłe osobniki pleśniakowca lśniącego żerują na odchodach, nawet na odchodach chorych kurcząt i padłych ptaków. Szkodnik przenosi także białaczkę, gdy zostanie zjedzony przez kurę. Pleśniakowce są też żywicielami pośrednimi wielu pasożytów, np. larw tasiemców.
Pleśniakowiec lśniący zwalczanie
Bardzo skutecznym środkiem do zwalczania pleśnikowca lśniącego w hodowli drobiu jest stosowanie oprysku Dergall. Tego rodzaju oprysk powinno stosować się w porze nocnej po około godzinie od zgaszenia świateł w kurniku. Podczas oprysku należy używać bardzo słabego światła typu czołówka. Oprysk Dergall eliminuje aktywne pasożyty, jak również zapobiega powstaniu nowego stadia pasożytów. Zwalczanie pleśniakowca lśniącego za pomocą oprysku Dergall powinno obywać się w bezpośrednim kontakcie z ptakami, należy do stosować w miejscach gromadzenia się pasożytów między innymi na powierzchniach karmideł poideł, w różnych szczelinach i na ściółce. Oprysk Dergall przywraca ogólny dobrostan ptaków, wycisza je, zapewnia ochronę przez zakażeniem bakteryjnym, co najważniejsze nie wnika do tkanek ptaków oraz do znoszonych przez nie jaj. Po za tym wzmacnia kondycje ptaków, ponadto ma dobry wpływ dla osób przebywających na fermie, powoduje spadek alergii oraz zachorowań na choroby odzwierzęce.