Zwalczanie pleśniakowca lśniącego
Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Zwalczanie pleśniakowca lśniącego

Pleśniakowiec lśniący
Pleśniakowiec lśniący
      Pleśniakowiec lśniący, znany także jako chrząszcz ściółkowy, to pasożyt, który pojawił się w Europie w latach 60-tych z przywożoną paszą dla blojlerów. Już w 50-tych latach zaczęły pojawiać się pierwsze zmianki o bardzo licznym pojawieniu się pleśniakowca lśniącego w kurnikach brojlerów i indyków w hodowlach na terenach Stanów Zjednoczonych. W Polsce szkodnik w latach 70-tych był bardzo sporadycznie spotykany w hodowlach drobiu. Niestety populacja szkodnika w Polsce wzrosła pod koniec lat 80-tych. Niestety w dzisiejszych czasach, szkodnik występuje masowo w brojlerach, a zwłaszcza w wychowalniach, gdzie ma sprzyjające warunki do rozmnażania się i do dalszego rozwoju.

Pleśniakowiec lśniący wygląd
      Pleśniakowiec lśniący ma owalny kształt w lśniącej barwie brązowo-czarnej, jego długość wynosi około 5,5mm - 7,0mm. Samce są delikatnie większe niż samce. Pleśniakowiec lśniący ma małą głowę, która jest wciągnięta w tułów aż do nasady oczu. Cały aparat gębowy wraz z czułkami i odnóżami są w barwie czerwono-brązowej. Czułki składają się z jedenastu części, z czego ostatnie są nieco rozszerzone. Pokrywy wraz z przedpleczami są bardzo delikatnie punktowane, zaś skrzydła lotne są dobrze rozwinięte, lecz bardzo rzadko są wykorzystywane do latania. Samice swoje jaja przyklejają do produktu za pomocą klejącej wydzieliny. Jaja pleśniakowca lśniącego są okryte przeźroczystą, cienką i bardzo delikatną osłonką jajową, przez którą widać mlecznobiałe żółtko, jaja są bardzo drobne ich wymiar to 1,4mm lub 0,7mm.Przy końcu rozwoju embrionalnego można dostrzec przez osłonkę dostrzec plamki oczne larwy. Larwy mogą linieć od 6 do 11 razy, proces linienia jest uzależniony od temperatury, ponieważ im niższa temperatura tym więcej linień. Dorosła larwa ma wymiar od 9mm do 12mm, głowa larwy jest wyodrębniona i ciemna, zaś reszta ciała żółtobrązowa. Samica pleśniakowca lśniącego składa po około 20 jaj, które umieszcza w kryjówkach, między innymi w szczelinach, w szparach ścian, w podłogach oraz w słomie ściółkowej. W ciągu całego swojego życia samica może złożyć nawet 2000 jaj, najczęściej składa jednak około 400jaj. Pleśniakowiec lśniący zasiedla czasami magazyny oraz spiżarnie, w których przechowywana jest mąka, kasza, ziarno, jak również pasze dla kur. Bardzo rzadko w spiżarniach pojawia się masowo, ale jego obecność może wskazywać na fatalne przechowywanie produktów.

Pleśniakowiec lśniący larwa
Pleśniakowiec lśniący larwa
Pleśniakowiec lśniący szkodliwość
      Pleśniakowiec lśniący jest wszystkożerny, zjada produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ale wówczas gdy są zatęchłe, popsute, spleśniałe, bądź rozkładające się. Szkodnik żeruje najczęściej w magazynach i mieszalniach paszowych dla drobiu, bardzo często można go zobaczyć przy poidłach i karmidłach, gdzie żywi się rozrzuconą paszą. Dorosłe osobniki mają bardzo mocne żuwaczki, jeśli zabraknie im pożywienia zaczynają niszczyć konstrukcję kurnika, między innymi elementy drewniane. Larwy bardzo mocno obniżają właściwości termoizolacyjne kurnika nawet o 30%, zwłaszcza gdy larwy wyszukują miejsc do przepoczwarczenia się. Pleśniakowiec lśniący wgryza się w ciało martwych oraz schorowanych kurcząt, a następnie żerują pod ich skóra. Gdy panuje suche powietrze w kurniku lub w indyczniku, szkodnik gryzie skórę odpoczywających na ściółce kurcząt. Szkodnik jest nosicielem wielu chorób drobiu, między innymi roznosi białaczkę drobiu. Larwy oraz dorosłe osobniki pleśniakowca lśniącego żerują na odchodach, nawet na odchodach chorych kurcząt i padłych ptaków. Szkodnik przenosi także białaczkę, gdy zostanie zjedzony przez kurę. Pleśniakowce są też żywicielami pośrednimi wielu pasożytów, np. larw tasiemców.

Pleśniakowiec lśniący zwalczanie
      Bardzo skutecznym środkiem do zwalczania pleśnikowca lśniącego w hodowli drobiu jest stosowanie oprysku Dergall. Tego rodzaju oprysk powinno stosować się w porze nocnej po około godzinie od zgaszenia świateł w kurniku. Podczas oprysku należy używać bardzo słabego światła typu czołówka. Oprysk Dergall eliminuje aktywne pasożyty, jak również zapobiega powstaniu nowego stadia pasożytów. Zwalczanie pleśniakowca lśniącego za pomocą oprysku Dergall powinno obywać się w bezpośrednim kontakcie z ptakami, należy do stosować w miejscach gromadzenia się pasożytów między innymi na powierzchniach karmideł poideł, w różnych szczelinach i na ściółce. Oprysk Dergall przywraca ogólny dobrostan ptaków, wycisza je, zapewnia ochronę przez zakażeniem bakteryjnym, co najważniejsze nie wnika do tkanek ptaków oraz do znoszonych przez nie jaj. Po za tym wzmacnia kondycje ptaków, ponadto ma dobry wpływ dla osób przebywających na fermie, powoduje spadek alergii oraz zachorowań na choroby odzwierzęce.
Komentarze (1)
Autor: ~Tel.+380505806241     (2021-02-12,  11:47:41)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 178.95.160.32)Odpowiedz
Temat:

Pellety, brykiety slonecznikowe 200 zl/tona + makuch rzepakowy, sojowy, lniany, orzechowy, sruta, oleje roslinne w atrakcyjnej cenie od producenta. Ekstrudowany walec z luzgi slonecznika w opakowaniach zbiorczych BigBag lub workach 10~15kg. Wartosc


Pellety, brykiety slonecznikowe 200 zl/tona + makuch rzepakowy, sojowy, lniany, orzechowy, sruta, oleje roslinne w atrakcyjnej cenie od producenta. Ekstrudowany walec z luzgi slonecznika w opakowaniach zbiorczych BigBag lub workach 10~15kg. Wartosc... [->]
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: Pawilony, klatki, sprzęt do hodowli norek
Sprzedam kompletne pawilony do hodowli norek, blacha i pawilony 3 letnie.
Gotowe do...Tytuł: ostrzałka
Mam do sprzedania ostrzałkę marki AESCULAP typu GV537 230V przeznaczoną do ostrzenia...