|
Świnia |
Obecnie odnotowano wiele sytuacji w których to dziki zachorowały na afrykański pomór świń (ASF), choroba ta niestety nadal szerzy się na terenach naszego kraju. Warto więc pogłębić swoją wiedzę na temat ochrony własnego stada przed zarażeniem niebezpiecznym wirusem. Wirus ASF charakteryzuje się dużą odpornością na temperaturę, jak również na czynniki chemiczne i nie tylko, w wyniku czego o bezpieczeństwie produkcji decyduje wiedza o wszystkich podmiotach w obszarze produkcji świń.
Każdy hodowca powinien odpowiednio chronić swoje stado. Zastosowanie w tym celu siatki jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ
siatka do zabezpieczenia chlewni jest bardzo ważnym elementem zabezpieczającym całe gospodarstwo przed dostępem dzikich zwierząt, które mogą być nosicielami wirusa ASF. W obszarach gdzie zakażenie wirusem ASF jest znikome, wystarczy podstawowe ogrodzenie z siatki, zaś w obszarach gdzie panuje wyższe ryzyko zarażeniem wirusem ASF, należy zastosować podwójne ogrodzenie.
|
Młode prosię |
Siatka ogrodzeniowa powinna być podmurowana, bądź zalana betonem, ponieważ w ten sposób zlikwidujemy dzikom możliwość podkopywania się pod ogrodzenie hodowli, ponadto tego typu ogrodzenie będzie nas chronić przed przedostaniem się na nasz teren psów, kotów oraz innych gryzoni. Solidne, dobrze wykonane, szczelne ogrodzenia oraz zamknięta brama w dużym stopniu ograniczą wejście na teren hodowli przypadkowych osób i nie tylko.
Od 1 kwietnia tego roku, ma wejść w życie rozporządzenie, mówiące o tym, że w pomieszczeniach inwentarskich mają być zamontowane siatki, które będą zabezpieczać przed wlatywaniem do chlewni ptaków. Odpowiednią
siatką do zabezpieczenia chlewni, będzie
siatka zgrzewana oraz
siatka polietylenowa.
Na ogrodzeniu powinna być tablica informująca, że osoby nieupoważnione nie mają prawa wejść na obszar gospodarstwa. Na każdym budynku inwentarskim należy umieścić tabliczkę informacyjną z napisem "Obcym wstęp wzbroniony".