Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Hodowla ekologiczna drobiu

     Żywność ekologiczna może pochodzić wyłącznie z gospodarstwa ekologicznego certyfikowanego. W szeregu wielu produktów spożywczych utworzonych w sposób ekologiczny znajdują swoje miejsce także kurczęta rzeźne. Kurczęta hodowane w gospodarstwach ekologicznych są odchowywane znacznie dłużej niż te z hodowli intensywnej, ponadto przebywają w otoczeniu które przypomina ich środowisko naturalne, karmione są wyłącznie paszami o wysokiej jakości. Metody ekologiczne chowu kurcząt umożliwiają otrzymanie tuszki o wyjątkowych walorach smakowych oraz odżywczych. Żywnością pochodzącą z hodowli ekologicznej kurcząt, będą zainteresowane osoby dbające o spożywanie zdrowej żywności i z odpowiednim zapleczem finansowym.

     Hodowla ekologiczna prowadzona jest na wolnym wybiegu na dworze, wszystkie karmidła z paszą powinny być do tego przystosowane. Doskonałym wyborem do tego typu hodowli będzie wykorzystanie karmideł zasypowych, które są wykonane z materiału odpornego na zmiany atmosferyczne oraz zminimalizują częstość dosypywania paszy. Tak samo jak o odpowiednich karmidłach nie możemy zapomnieć o specjalnych poidłach zbiornikowych, do których także nie będzie trzeba co dziennie dolewać wody, a dzięki nim kury będą miały dostęp do wody cały czas. Tego rodzaju poidła i karmidła można stosować w hodowli kur, w hodowli bażantów oraz w przypadku innego ptactwa ozdobnego.

     Produkcja metodami ekologicznymi jest ściśle określona polskimi oraz unijnymi aktami prawnymi które należy przestrzegać, wszystkie zawierają ustalone zasady. Do najważniejszych ustaw należy ustawa o rolnictwie ekologicznym (Dz. U. 2009, Nr 116, poz. 975), rozporządzenie rady (WE) nr 834/2007 dotyczące produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych oraz uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91, rozporządzenie komisji (WE) nr 889/2008 dotyczące szczegółowych zasad w odniesieniu do produkcji, znakowania i kontroli (w tym poprawka o zasadach produkcji drożdży ekologicznych), kolejne to rozporządzenie komisji (UE) nr 271/2010 które zmienia rozporządzenie (WE) nr 889/2008 które ustanawia szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia rady (WE) nr 834/2007 w odniesieniu do unijnego logo produkcji ekologicznej.

     W gospodarstwie ekologicznym hodowla zwierząt jest zależna od użytków rolniczych. Ich zasobność decyduje w dużym stopniu o liczbie zwierząt jaką można utrzymać w hodowli. Zależy to od ilości azotu jaką można wprowadzić do gleby podczas jednego roku hodowlanego bez najmniejszego ryzyka skażenia środowiska, co jest zawarte w dyrektywie azotanowej UE (91/676?EWG) oraz wynosi 170kg/ha. Według zawartości azotu znajdującego się w odchodach zwierząt, sprecyzowano dopuszczalną obsadę, która wynosi 2 DjP/ha (DJP- to duża jednostka przeliczeniowa - 500kg). W hodowli ekologicznej drobiu, użytkując 1 ha ziemi w ciągu roku, można hodować do 580 sztuk kurcząt rzeźnych. Przerost nawozów naturalnych pochodzących z gospodarstwa ekologicznego wolno wykorzystać przez zawarcie umowy na zbyt z innymi gospodarstwami.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: Koza mleczna
Kupię kozę mleczna. Dająca mleko. Około 3-4 l