Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Transport bydła

Bydło na łące
Bydło na łące
     Transport zwierząt dotyczy zarówno zwierząt domowych, jak i zwierząt hodowlanych. Transport zwierząt domowych jest o tyle prostszy, że przewozimy nasze zwierzęta w małych ilościach (zazwyczaj jeden osobnik) własnym środkiem transportu, jeśli mowa o przewożeniu zwierząt hodowlanych takich jak krowy, robi się problem, bo zawsze wchodzi w grę przewóz zbiorowy i przy tym należy utrzymać odpowiednie warunki. Bydło, które w pełni nadaje się do transportu, musi być transportowane w warunkach gwarantujących im brak zranień bądź też niepotrzebnych cierpień. Zgodnie z panującymi wymogami bydło nie może być transportowane z osobnikami innego gatunku. Nie można przewozić zwierząt pozbawionych rogów ze zwierzętami z rogami. Transportować zwierzęta może konwojent posiadający licencję na przewóz żywych zwierząt.

Transport bydła
Transport bydła
     Podczas transportu bydła, zwierzęta powinny być łączone i przewożone w grupach o tej samej płci. Dobrze, gdy przewożone zwierzęta są w podobnej wielkości. Zwierzęta podczas transportu powinny czuć się komfortowo i bezpiecznie. Należy podczas transportu oswoić je z nową zagrodą (miejsce w którym się znajduje krowa przy transporcie, nazywane jest zagrodą). Zagroda do transportu krów, powinna być wąska i długa. Bardzo ważne jest, aby każde zwierzę podczas transportu, miało zapewnione odpowiednio dużo miejsca do stania. Podczas transportu zapewniona musi zostać właściwa wentylacja, zaspokajająca potrzeby zwierząt. Konwojent podczas transportu musi posiadać wiedzę na temat regulowania wentylacji w zależności od panujących warunków klimatycznych, aby nie dopuścić do wychłodzenia wnętrza pojazdu, jak również jego przegrzania oraz by nie doprowadzić do zbyt nadmiernego nagromadzenia się szkodliwych gazów. Podczas transportu, krowy powinny mieć zapewniony dostęp do wody i jedzenia, zagrody w których jedzą muszą być wyłożone sianem. Niezbędne są poidła dla krów i karmidła dla krów.

Trzy krowy na łące
Trzy krowy na łące
     Podczas dłuższych tras, zwierzęta muszą mieć zapewniony postój co osiem godzin. Podczas transportu bydła, bardzo istotnym warunkiem jest to, aby mieć dobry dostęp do zwierząt, ponieważ w trakcie transportu bydło może zachorować bądź się zarazić. Sam etap transportu zwierząt, jest dla nich bardzo stresujący, dlatego powinniśmy zminimalizować gwałtowane zachowania, unikać wedle możliwości nadmiernego hałasu oraz przejawów przemocy wobec zwierząt. Jeśli mamy do czynienia z osobnikami odpornymi, możemy podczas transportu korzystać z dużym umiarem wszelkiego rodzaju poganiaczy do bydła, ale także minimalizować używanie poganiaczy elektrycznych do bydła. Zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków podczas transportu ogranicza ryzyko wystąpienia urazów, co w przypadku transportu do ubojni minimalizuje wystąpienie wad mięsa.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!