Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Kastracja knurków

Młody knurek
Młody knurek
      Kastrację knurków przeprowadza się by uniknąć przykrego tzw. "knurzego" zapachu mięsa wieprzowego. Zapach ten jest spowodowany nagromadzeniem się bardzo dużych ilości androsteronu, czyli męskiego hormonu płciowego znajdującego się w słoninie, jak również tłuszczu śródmięśniowego produkowanego przez jądra. Przykry zapach gromadzi się zazwyczaj w tych tkankach ponieważ bardzo łatwo rozpuszcza się w tłuszczach. Mięsno wieprzowe ma także przykry zapach z innego powodu, mianowicie za sprawą skatolu, czyli produktu rozkładu tryptofanu uzyskiwanego przez mikroflorę bakteryjną jelita grubego. Skatol jest wytwarzany w przewodzie pokarmowym nie tylko samców, ale także kastratów. Zabieg kastracji ma na celu obniżenie poziomu tej substancji w organizmie zwierzęcia, między innymi obniża zapach "knurzy".

     Kastracja chirurgiczna ma na celu całkowite zaprzestanie produkcji androsteronu, dodatkowym efektem tej operacji jest poprawa metabolizmu skatolu, dzięki czemu jefo szkodliwość zostaje zmniejszona. Kastracja bez znieczulenia dopuszczalna jest, jeśli wiek knurka nie przekracza 7 dni. Pierwszy tydzień życia jest najodpowiedniejszym momentem do przeprowadzenia kastracji u knurków. Prawidłowo wykonany zabieg między czwartym a siódmym dniem od urodzenia gwarantuje hodowcy trzody chlewnej szybkie gojenie się ran zwierząt i małe ryzyko jakichkolwiek komplikacji. Ponadto przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt, dopuszczają wykonywanie zabiegów chirurgicznych bez znieczulenia wyłącznie do 7 dnia życia knurków. Na terenie Polski większość świń jest poddawana kastracji bez znieczulania.
Świnia z prosiętami
Świnia z prosiętami
Kastracja knurków stanowi najczęściej stosowaną metodę przeciwdziałającą pojawianiu się w mięsie i tkance tłuszczowej świń zapachu knura. Knurek po przeprowadzonym zabiegu kastracji nie jest płodny. Kastracja pozbawia knura (jak również innych zwierząt hodowlanych) zdolności rozmnażania się . Zabieg chirurgicznej kastracji powinien być wykonywany jedynie przez lekarza weterynarii, ponieważ wymaga on znieczulenia ogólnego. Podczas zabiegu jądra są przez nacięcie w mosznie usuwane z worka, w którym się znajdują. Zazwyczaj nacięcia zostawia się bez zaszywania, ponieważ nie jest to duży zabieg. W Norwegii zakaz kastracji chirurgicznej bez znieczulenia obowiązuje od 2009 r., zaś w Szwajcarii od 2010 r. Od roku 2018 zobowiązały się do wprowadzenia zakazu kastracji chirurgicznej takie państwa jak: Niemcy, Dania, Belgia, Hiszpania i Holandia.

     Po przeprowadzonym zabiegu, knurki muszą być pod stałą kontrolą hodowcy, który musi dopilnować aby rana był utrzymywana w czystości , jak również sprawdzać stan powstających blizn. Podczas zabiegu kastracji knurków wykorzystuje się następujące narzędzia weterynaryjne.
     Kleszcze do kastracji knurków muszą być wykonane ze stali nierdzewnej. Charakterystyczna konstrukcja kleszczy do kastracji knurków wyposażona jest w tnące ostrze miażdżące naczynia krwionośne i nasieniowody. Długość kleszczy umożliwia kastrację prosiąt o wadze 35 km.
      Emaskulator do kastracji tuczników to przyrząd weterynaryjny do przeprowadzania kastracji warchlaków i tuczników. Narzędzie charakteryzuje się odpowiednio wyprofilowanym ostrzem tnącym zabezpieczonym przed rozsuwaniem i szarpaniem, dodatkowo wyposażone w zacisk przy ostrzu, który w momencie całkowitego zamknięcia ostrza dodatkowo zaciska nasieniowód.
     Klastrator do nakładania gumowych krążków zaciskowych to bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu, jest ułatwione zakładanie krążków zaciskowych w celu przeprowadzenia bezkrwawej kastracji świń. Elastrator do nakładania gumowych krążków zaciskowych z łatwością rozwiera uszczelki oraz rozciąga krążek kastracyjny szeroko w 4 kierunkach, dlatego zakładanie krążków staje się bardzo łatwe oraz szybkie.
Dwa małe knurki na trawie
Dwa małe knurki na trawie
     Krążki zaciskowe gumowe do kastracji zaciska się w okolicy worka mosznowego, co wówczas powoduje zatrzymanie naczyń krwionośnych jąder, a w następstwie prowadzi co ich martwicy i zaniku. Najlepsze efekty krążków zaciskowych do kastracji uzyskuje się u młodych zwierząt. Niektóre kraje europejskie zmieniły lub planują zmiany w prawie w zakresie tej metody kastracji.

     Istnieje także inna metoda kastracji zwierząt, poza metodą chirurgiczną, między innymi można także zastosować kastrację immunologiczną. Ten sposób kastracji jest prawie bezbolesny dla zwierząt, mniej kosztowny i poprawia efektywność tuczu knurków. Metoda ta jest stosowana na wielką skalą między innymi w Australii i Nowej Zelandii. Metoda immunologiczna uniemożliwia produkcję w jądrach zwierząt androsteronu, czyli hormonu steroidowego mającego zapach moczu. Hormon ma bardzo pozytywne działanie, ponieważ stymuluje syntezę białek kosztem odkładanego tłuszczu, jak również ogranicza także ich rozpad, dzięki temu zmniejsza się wydalanie amoniaku, co ma korzystny wpływ na środowisko. Metoda ta określana jest jako szczepienie przeciwko zapachowi płciowemu. Polega na dwukrotnym podaniu preparatu tuż za uchem.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: Kozy miniaturki
Kupię kozy miniaturki. Województwo dolnośląskie.