Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Hodowla papużek i kanarówPrzed rozpoczęciem hodowli kanarków czy papużek każdy hodowca powinien najpierw określić, gdzie dane zwierzę zostanie ulokowane - czyli jakie możliwości posiadamy do stworzenia im odpowiedniego domu.

Dom dla kanarków czy papużek może być w postaci klatki lub woliery zewnętrznej. Oczywiście bez względu na to jaką formę wybierzemy, dom dla naszego pupila musi być wyposażony w odpowiednie elementy, które zapewnią mu komfort oraz wygodę:

 • poidła
 • karmidła
 • żerdki
 • budki lub gniazda lęgowe
 • baseny / wanny kąpielowe

Szczególną uwagę przy doborze gotowej klatki lub siatki w przypadku, gdy woliera/klatka będzie wykonywana samodzielnie należy zwrócić szczególną uwagę na szerokość między prętami lub inaczej mówiąc na wielkość oczka siatki wolierowej.

W przypadku budowy klatki lub woliery dla kanarków odpowiednią siatką będzie taka o drobnym oczku o wielkości ok. 10 mm. Pręty siatki mogą być zarówno powleczone warstwą PCV lub po prostu stalowe. Ta dowolność jest możliwa, dzięki temu, że kanarki nie mają skłonności do obgryzania przedmiotów. Przy doborze klatki zasada jest taka, że im klatka większa tym lepsza, jednak minimum musi być to wymiar 50 x 60 x 40 cm [wys. x szer. x gł.].

Konstruując wolierę lub klatkę dla papużek pręty siatki powinny być raczej stalowe, gdyż ptaki te mają ostre pazurki, którymi mogą zniszczyć siatkę z plastiku lub powleczoną PCV. Oczka siatki, w zależności od gatunku papużki powinny mieścić się w granicy od 10 do 20 mm. Zasadniczo udując klatkę dla papużek powinna ona być przynajmniej 5 razy większa niż długość ptaka i pozwalać mu na swobodne rozpostarcie skrzydeł.

kanarki

Hodowca musi pamiętać, że jeśli odległość miedzy prętami będzie zbyt duża może to stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia ptaka - dlatego niezmiernie ważne jest aby główka papużki czy kanarka nie mieściła się między drucikami siatki uniemożliwiając mu jej wysunięcie poza klatkę!

Dobór odpowiednich karmideł i poideł z szerokiego wachlarza ofert ze strony różnych sklepów czasem nie jest sprawą prostą dla hodowcy. Najważniejszą zasadą, o której nie należy zapominać jest prawidłowość by karmideł było zawsze o jedno więcej niż ptaków w klatce (zarówno w przypadku papużek, jak i kanarków). Dobór poidła zasadniczo zależy od upodobań hodowcy, wielkości klatki/woliery, czyli możliwości rozmieszczenia poidła czy karmidła w klatce, a także od ilości ptaków w hodowli. Często spotyka sie uniwersalne zasobniki z serii dla kanarków i papużek, które stanowić mogą zarówno poidło jak i karmidełko dla ptaszków.


Bardzo korzystne jest to, że większość spotykanych na rynku poideł ma transparentny zasobnik, który pozwala na łatwą kontrolę ilości płynu jaki pozostał w zbiorniczku. Rozróżnić można w zasadzie dwa rodzaje karmideł / poideł dla kanarków i papużek:

 • mocowane między kratami klatki lub zwieszane na drutach
 • ustawiane/podwieszane w wolierze

Pierwszy rodzaj jest jednym z najbardziej popularnych i najwygodniejszych w użyciu poidełek dla kanarków trzymanych w klatach. Łatwy montaż oraz dostęp hodowcy do poidła (zbiornik na zewnątrz klatki) stanowi ich niezaprzeczalną zaletę. W przypadku ptaków hodowanych w wolierach zewnętrznych ważne jest zastosowanie poideł, które można według uznania podwiesić lub ustawić, a one zachowają odpowiednią stabilność. Z tego względu w dużych klatkach oraz wolierach umieszcza się poidła dla papug o większej pojemności, np. 1 litra. W tym względzie bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie solidnych poideł ze zbiornikiem ze szklanej butelki. Takie poidła najczęściej wyposażone są w specjalną osłonę na misę z podziałką, która wyznacza ptakom stanowiska do pobierania wody lub karmy. Dzięki takiej konstrukcji ptaki nie wchodzą do zbiorniczka, nie rozchlapując przy tym wody czy nie marnując pokarmu.

Hodowca przy wyborze większych poideł do wolier powinien zwrócić uwagę czy są one wyposażone w żerdkę w momencie, gdy zbiorniki będą podwieszane. Jeśli takowych nie mają koniecznie należy taką umieścić zaraz przy poidle.

Bardzo często zdarza się, że karmidła bądź poidła dla kanarków i papużek wyposażone są już na gotowo w żerdkę do przysiadania. Może się jednak zdarzyć, że odległość żerdki od poidła / karmidła dla papużek nie będzie dostosowana do wielkości ptaszka. Najlepiej widać to po jego zachowaniu - z tego względu hodowca musi przez kilka dni starać się obserwować czy zwierzęciu łatwo pobiera się wodę.

Niezmiernie ważną częścią każdej woliery czy klatki dla kanarków i papużek są żerdki, na których ptaki spędzają większość czasu - śpią na nich, jedzą oraz oczywiście przemieszczają się. Żerdek w klatce dla kanarków powinna być odpowiednia ilość - nie za dużo, ale też nie za mało. W standardowych klatkach umieszcza się ok. 3-4 żerdki. Hodowca w tym względzie powinien się kierować prawidłowością by żerdki nie ograniczały swobody poruszania się ptaków w wolierze. Układ żerdzi w klatce polega na odpowiednim ich umiejscowieniu - najczęściej jedna żerdź znajduje się przy poidle, kolejna przy karmidle. Bardzo ważne jest również umieszczenie żerdzi kątowej. Żerdka powinna być umieszczona w taki sposób by ptak nie dotykał głową górnych prętów, ani nie zahaczał ogonem jej dna.

Żerdzie mogą być drewniane lub plastikowe. Oczywiście łatwiejsze w dezynfekcji są żerdki z tworzywa.

Średnica żerdzi musi być dostosowana do wielkości łapek ptaszka - pazurki muszą być nałożone na żerdź, a pazurki nie mogą się stykać. Jest to bardzo ważne by dopasować odpowiednio żerdkę, gdyż dzięki temu hodowca skutecznie zapobiega chorobom nóg ptaków. Żerdki najwygodniej jest mocować za sprawą specjalnych końcówek, które można umieścić między prętami klatki.

Dużym udogodnieniem są gotowe fronty do klatek, które doskonale sprawdzają się w przypadku budowanych samodzielnie klatek. Gotowe fronty wyposażone są w klapki oraz drzwiczki rewizyjne, a także najczęściej uchwyty do mocowania. Przy doborze frontu należy zwrócić szczególną uwagę na odległość między prętami, która nie powinna być wyższa niż 11 mm. Klapki pozwalają na umieszczenie karmidła lub poidła co będzie bardzo wygodnym rozwiązaniem dla hodowcy, gdyż zbiornik będzie znajdował się poza klatką, więc by go uzupełnić niepotrzebna jest ingerencja i niepokojenie ptaszków wewnątrz. Bardzo dobrym rozwiązaniem są fronty z dwoma drzwiczkami, które pozwolą na umieszczenie w nich np. basenu lub budki lęgowej. Drzwiczki mogą się zarówno odchylać, jak i przesuwać do góry, jednak w przypadku papużek dobrze jest zastosować jakiś zatrzask, ponieważ ptaszki te dość szybko uczą się otwierać drzwiczki.


Budki lęgowe stanowią kolejny element składowy klatek dla papużek czy kanarków. Budki powinny być zawieszone w miejscu, w którym ptaszki będą czuły się komfortowo z jednej strony, a z drugiej tak by hodowca miał jednak łatwy dostęp do gniazda lęgowego.

Gniazdo lęgowe należy wyłożyć wkładem z juty lub włókna kokosowego. Wkłady z juty i włókna kokosowego są wykonane z naturalnych materiałów, które charakteryzują się chłonnością oraz bardzo dobrą termoizolacją. Ponadto wkłady z juty lub włókna kokosowego skutecznie zabezpieczają zniesione jajka przed uszkodzeniem. Oczywiście samiczce można dostarczyć także inne materiały budulcowe - np. mech, skrawki papieru lub materiału by sama mogła uzupełnić budkę lęgową . Materiał można umieścić w specjalnej drucianej "szarpance", którą zawiesza się wewnątrz klatki. Ważne by również przed budką lęgową umieścić żerdkę by ptaszek mógł się do niej łatwo dostać.

W każdej hodowli kanarków, papużek, jak również innych ptaków bardzo ważne jest zachowanie higieny. Z tego względu umieszczenie w klatce basenu kąpielowego lub w wolierze wanny kąpielowej. To, że kanarek czy papużka chce się wykąpać bardzo dobrze okazuje hodowcy poprzez bardzo intensywne czyszczenie piór czy próbę kąpieli w poidełku . Z racji, iż na piórach znajduje się warstwa tłuszczowa w momencie, gdy ptaszek ma ochotę na kąpiel specjalny sposób ustawia pióra by je dokładnie wyczyścić, w przeciwnym razie nie ma możliwości by tego dokonać. Do kąpieli dla papużek i kanarków można dodać ocet, sól kuchenną lub sole kąpielowe, jednak większość hodowców preferuje wodę bez żadnych dodatków.


W przypadku małych klatek dla kanarków dobrze jest zastosować budkę kąpielową, która ma możliwość zawieszenia na zewnątrz by dodatkowo nie zajmować miejsca w klatce. Poza tym takie baseniki są łatwo dostępne dla hodowcy. Baseny kąpielowe najczęściej są zabudowane, dzięki czemu woda nie jest rozchlapywana na boki, co pozwala na utrzymanie klatki w czystości.

Wanny kąpielowe są doskonałym rozwiązaniem dla dużych papug trzymanych przede wszystkim w wolierach lub wszędzie gdzie jest dużo miejsca dla kąpieli.

W celu oznakowania kanarków lub papużek stosowane są obrączki znaczniki o różnej średnicy dobieranej w zależności od rozmiaru hodowanego ptaszka.

Poniżej rozmiary dla najczęściej hodowanych ptaków ozdobnych:
 • 2,7 mm - amadynki, astryldy, zeberki, mewki
 • 3,0 mm - kanarki
 • 3,5 mm - gołąbki diamentowe, ryżowiec
 • 4,0 mm - papużka falista, łąkówka, liljanka, nierozłączka siwogłowa i czarnolica, (kolor zielony, pomarańczowy, srebrny)
 • 4,5 mm - nierozłączki czerwonoczelne, Fisher, czarnogłówki, świergoty (seledynowa, wielobarwna, czerwonobrzucha)
 • 5,0 mm - różne gatunki rudosterek, rozella żółtolica
 • 5,5 mm - rozella białolica, bladogłowa, nimfa, aleksandretta śliwogłowa
 • 6,0 mm - rozella królewska, słomkowa, adelaiska,, żółtobrzucha, mnich, nandanj, barnard
 • 6,5 mm - czerwonoskrzydła, górska, barabanda, konura, jandaj, aleksandretta różowopierśna
 • 7,0 mm - aleksandretta obroźna, patagonka, afrykanka Mayera
 • 7,5 mm - papuga królewska, afrykanka senegalska, mniejsze gatunki amazonek
 • 9,5 mm - aleksandretta Chińska, żako Liberyjskie, amazonka niebieskoczelna
 • 11 mm - żako, Eklektusy, większe gatunki amazonek
 • 12 mm - kakadu białoczba, ara żółtoskrzydła
 • 14 mm - ara Araruna
 • 16 mm - ara zielonoskrzydła

W przypadku małych ptaszków, takich jak mewki, zeberki i inne, u których średnica nóżki jest wyjątkowo mała wprowadzono na rynek znaczniki wyposażone w specjalny kluczyk, który rozszerza obrączkę, a tym samym ułatwia jej założenie.

Hodowanie ptaków egzotycznych jest bardzo wdzięcznym zajęciem, przysparzającym wielu radości w momencie, gdy hodowca w jak najlepszy sposób zajmuje się swoimi pupilami i dysponuje odpowiednią wiedzą z zakresu chowu danego gatunku.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: Pawilony, klatki, sprzęt do hodowli norek
Sprzedam kompletne pawilony do hodowli norek, blacha i pawilony 3 letnie.
Gotowe do...Tytuł: ostrzałka
Mam do sprzedania ostrzałkę marki AESCULAP typu GV537 230V przeznaczoną do ostrzenia...