Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Obcinanie kiełków u prosiąt

Szczypce do obcinania kiełków u prosiąt
Szczypce do obcinania kiełków u prosiąt
     Zabieg obcinania kiełków u prosiaków jest stosowany w hodowlach, w których dorosłe świnie szczególnie maciory mają poranione sutki. Najbardziej narażone na zranienia są te lochy u których miot liczy więcej niż 12 sztuk prosiąt. Za pomocą przeprowadzania tego zabiegu hodowca jest w stanie zminimalizować stresu, bólu oraz groźne zakażenia występujące u karmiącym lochom przez rany po pogryzieniach.

     Zabieg obcinania kiełków u małych prosiąt przeprowadzamy w pierwszym dniu ich życia, używając do tego specjalistycznych narzędzi weterynaryjnych miedzy innymi szczypiec oraz kleszczy. Zabieg obcinania kiełków u prosiąt należy przeprowadzić jak najwcześniej, ponieważ wtedy mamy gwarancję na szybkie gojenie się ran. Szczypce do obcinania kiełków powinny być dobrze naostrzone, aby zapobiec stanom zapalnym dziąseł. Kiełki prosiąt należy równo obcinać. Kategorycznie nie wolno wykręcać ani wyrywać ząbków, gdyż może to prowadzić do stanów zapalnych.

     Zwierzęta pozbawione ostrych kłów nie będą w stanie wzajemnie się zranić, co często się zdarzało w przypadku wystąpienia zjawiska kanibalizmu w stadzie. Również małe prosięta z pozostawionymi kiełkami mogą sobie wzajemnie zadawać drobne ranki, przez które wnikają bakterie i wirusy, mogące wywoływać biegunki czy różnego rodzaju choroby i zapalenia.

     Kleszcze do obcinania kiełków muszą być starannie oraz dość często dezynfekowane, zminimalizuje to sytuacje w których mogą wystąpić u zwierząt zakażenia. Kleszcze do obcinania ząbków stosuje się, aby zapobiec okaleczaniu się prosiąt. Okaleczenie prowadzi do wielu zakażeń spowodowanych przez wniknięcie bakterii w zranione miejsca zwierząt.

Kleszcze do obcinania kiełków u prosiąt
Kleszcze do obcinania kiełków u prosiąt
     Profilowane szczypce do obcinania ząbków u prosiąt są podstawowym narzędziem weterynaryjnych w hodowli świń. Swoje zastosowanie znajdują w dużych jak również i w małych gospodarstwach, w których istnieje potrzeba przycinania kiełków u kilku lub kilkunastu zwierząt tygodniowo. Szczypce stosuje się także, aby zapobiec skutkom kanibalizmu, które mogą wystąpić w stadzie w dorosłym życiu.

     Kiełki u małych prosiąt obcinamy w pierwszym dniu ich życia (zabieg ten wykonywany jest najczęściej w miotach liczących powyżej 12 sztuk młodych osobników). Zabieg powinien być wykonywany dopiero wtedy, gdy u macior hodowca lub inna osoba pracująca ze zwierzętami hodowlanymi zauważy rany powstałe w wyniku pogryzienia przez młode prosiaki podczas jedzenia. Obcięte kiełki prosiaków powinny być bardzo starannie spiłowane, aby nie kaleczyły dziąseł.

     Niektórzy hodowcy używają szlifierki do skracania zębów, która jest bardzo wytrzymała i swoje zastosowanie znajduje w hodowlach wielkotowarowych.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: Kozy miniaturki
Kupię kozy miniaturki. Województwo dolnośląskie.