Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Transport nutrii

Nutria
Nutria


Chwytanie, ucieczki i przewożenie nutrii


CHWYTANIE
Nutrie potrafią siekaczami zadawać głębokie rany, które jednak zwykle łatwo się goją, należy więc zachować przy zabiegach pielęgnacyjnych spokój oraz ostrożność. Przy chwytaniu należy unikać wszelkich nagłych ruchów. Nutrie chwyta się i unosi za ogon, który nie jest trudny do złapania. Jeśli nutria zaszyje się w narożnikuklatki i odwraca się zębami do hodowcy , należy wtedy wziąć w lewą rękę gałązkę i zbliżyć ją do głowy Bobrzyka. Kij ten odwraca zupełnie uwagę nutrii i wtedy łatwo chwycić ją za ogon. Nie należy trzymać Bobrzyka uniesionego za ogon dłużej niż to jest konieczne, ponieważ, jak widać z późniejszego zachowania się takiego zwierzęcia, krew uderza mu d głowy i nadwerężają się mięśnie. Po dłuższym trzymaniu zwierzęcia w tej pozycji zwierzę chodzi przez kilka minut sztywno i mniej pewnie. Chcąc przenieść nutrię na dalszą odległość należy ją podtrzymać odpowiednią deską. W celu unieruchomienia Bobrzyka podsuwa się śmiało rękę pod jego brzuch i chwyta mocno za luźną skórę szyi, druga ręką trzyma się ogon u nasady, a czasem nogę zwierzęcia. Przy tego rodzaju chwycie ma się jednak obie ręce zajęte, tak że potrzebny zabieg musi wykonać druga osoba. Aby móc się posługiwać obiema rękami stosuje się do badania lub cechowania skrzynkę. Można zrobić ją z desek, zwężonych z jednej strony. Skrzynka ta ma około 40 cm długości i powinna być tak wąska, aby bobrzyk nie mógł się w niej obrócić. Najlepsze są skrzynki o dwóch wymiarach, dla mniejszych i większych zwierząt. Przy dziurkowaniu błon można skrzynkę ustawić pionowo, do badania na kotność kładzie się ją na stole. Wpuszczając Bobrzyka do skrzynki trzyma się ja nieco pochyło.

UCIECZKI
Od razu trzeba przewidzieć, możliwość wydostania się Bobrzyka ze swojego pomieszczenia. Dlatego w fermach ustawia się wzdłuż jednej z zagród na wszelki wypadek pułapkę skrzynkową. Nie trzeba w takiej pułapce umieszczać żadnej przynęty. Uciekinier powracający chodzi zawsze wzdłuż zagród i wtedy przejdzie przez tunel pułapki i w ten sposób zostanie schwytany. Nutrię nie jest trudno dogonić na lądzie. Biega ona nie szybciej niż człowiek idący prędkim krokiem, a przy tym bardzo łatwo się męczy. Musimy tylko odciąć bobrzykowi dostęp do pobliskiego stawu lub jeziora, aby łatwo go schwytać.

Nutria w klatce
Nutria w klatce
PRZEWOŻENIE NUTRII
Jeżeli konieczne jest przewożenie nutrii, np. w przypadku zakładania czy rozszerzania hodowli, najlepiej jest przewozić zwierzęta młode, 5 -8 miesięczne, które najmniej wrażliwe są na zmiany warunków bytowania. Kotne samice z reguły nie znoszą transportu, przypadki poronień po przybyciu do nowego miejsca są niestety bardzo częste. Przy transporcie w okresie letnim musimy zapewnić nutrią dostęp do świeżego powietrza, w porze zimowej z kolei trzeba chronić je przed mrozem oraz przeciągami. Do transportu nutrii należy używać drewnianych skrzynek jedno lub dwu przedziałowych. Powłoka wieczka obita od zewnątrz siatką zapewniającą zwierzętom dostęp światła oraz powietrza stanowi jednocześnie otwór, przez który wpuszcza się nutrie.

Nutrie w klatkach
Nutrie w klatkach
Wymiary jednego przedziału (wewnętrzne)
 • długość 50 cm
 • szerokość 40 cm
 • wysokość 30 cm

  Wymiary skrzynki dwudziałowej
 • długość 50 cm
 • szerokość 80 cm
 • wysokość 30 cm

  Przesyłkę z nutriami najlepiej jest wysłać na noc. W miejscu przeznaczenia należy je poddać, przed zetknięciem z miejscowymi bobrzykami, 3 -4 tygodniowej kwarantannie. Po przybyciu transportu należy zwierzęta wpuścić do zagrody dla nich przeznaczonej i oddalić się na pewien czas, aż nutrie zapoznają się nieco z nowym otoczeniem. Należy przy tym pamiętać, że nowo sprawdzone zwierzęta mają szczególną skłonność do ucieczki, dlatego zagroda z nowymi przybyszami musi być dobrze zabezpieczona oraz często kontrolowana.
 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 10 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!