![]() |
Młode nutrie |
TERMIN UBOJU NUTRII
Zasadniczo futerko bobrzyków jako zwierząt ziemnowodnych jest zdatne do celów przemysłu futrzarskiego niezależnie od pory roku. Jednakże również u nutrii zaznaczają się okresy, kiedy futerko jest gorsze i takie, kiedy jest ono szczególnie cenne. Futra jesienne osiągają około 50 %, zaś zaś wiosenno-letnie 33% wartości skórek z okresu zimowego. W zasadzie należy unikać uboju w czasie od marca do początku czerwca.W początkach hodowli Bobrzyka, kiedy rozmnażano osobniki zaaklimatyzowane w Europie dopiero od kilku pokoleń, twierdzono słusznie, że najlepszym terminem uboju jest miesiąc sierpień (odpowiadający na półkuli południowej naszemu styczniowi).
Nutrie dostosowały się jednak już wybitnie do naszych warunków klimatycznych i dlatego stosuje się obecnie jako termin uboju na cele futerkowe okres od października do grudnia, jeśli chodzi o zwierzęta starsze (dwu- lub kilkuletnie), a styczeń i luty, jeśli mają być ubite zwierzęta młodsze, które jeszcze przyrastają. Na ogół można stwierdzić, że najlepszą ocenę osiągają skórki z uboju od połowy do końca grudnia, zatem w naszych warunkach należy przeprowadzać ubój właśnie w tym czasie. Jeżeli jednak wystąpią długotrwałe mrozy już o wiele wcześniej i woda na dobre zamarznie, należy przystąpić od razu do uboju.
![]() |
Nutria w klatce |
Jeżeli Bobrzyka ubito w okresie niewłaściwym, podczas intensywnego odrostu włosów, można to poznać nawet później i na wysuszonej już skórce po tym, że mizdra ma zielonkawy kolor.
WIEK UBOJU NUTRII
Najwłaściwszy dla uboju bobrzyków jest wiek 18 - 20 miesięcy, ponieważ w tym wieku nutrie zupełnie wyrastają, zatem wówczas skórka jest największa. Stare zwierzęta, szczególnie samice, tracą z wiekiem na jakości futerka, przede wszystkim na gęstości okrywy. W braku pomieszczeń (klatek) i paszy ubój niektórych zwierząt lepiej czasem przeprowadzić wcześniej, nawet już w wieku 12 miesięcy niż czekać z ubojem do następnej zimy. Skorki jednak zwierząt dwunastomiesięcznych nie osiągają najczęściej maksymalnej oceny, ponieważ jak wiadomo zależy ona w dużym stopniu od wielkości. Dobrym, obfitym żywieniem można jednak znacznie przyspieszyć rozwój i wzrost zwierząt oraz uzyskać dobre, duże skórki już w wieku 12 - 15 miesięcy, szczególnie jeżeli ubój przypada na miesiące zimowe.
![]() |
Nutria w zagrodzie |
UBÓJ NUTRII
Ubój nutrii dokonuje się prze silne uderzenie w głowę. Uderzania nie należy kierować w kark, aby podsinienie spowodowane uderzeniem nie znalazło się na używanej części skóry. Ewentualne zakrwawienia skóry należy zmyć starannie w zimnej wodzie i wysuszyć trocinami. Nutrie można zabić również za pomocą chloroformu, który wprowadza się strzykawką bez igły do obu otworów nosowych.
![]() |
Zęby nutrii |
OBCIĄGANIE SKÓRKI NUTRII
Obciąganie dokonuje się jeszcze przed stężeniem pośmiertnym, w godzinę, dwie po uboju, tj. gdy nutria już ostygnie.Praca jest szybsza, gdyż Bobrzyka obciąga się od razu po uboju, ale wtedy trudniej jest oddzielić tłuszcz i tkankę łączną od mizdry.
Po ułożeniu zabitego zwierzęcia na stole należy zrobić cięcie dookoła tylnych nóg niżej stawu skokowego, mniej więcej tam, gdzie nie ma prawie już porostu włosa, dalej okrężne cięcie u nasady ogona, wreszcie należy przeprowadzić cięcie łączące obwodowe cięcie nóg z odbytem i ogonem. Na każdej z przednich nóg powyżej stawu nadgarstkowego wykonuje się również okrężne cięcie, które przedłuża się na wewnętrznej stronie nogi, aż do stawu łokciowego. Następnie wiesza się zwierzę na ramiączku i obciąga, przy czym należy pozostawić tłuszcz podskórny przy mięsie. Kończyny przednie pozostawia się również przy obciągniętym korpusie. Szczególne trudności sprawia obciąganie głowy. Skory głowy nie odłącza się od reszty futerka, gdyż jest potrzebna przy obróbce maszynowej do zaczepiania skory.
Skórę oczyszcza się z resztek tłuszczu i naciąga do suszenia na prawidełko. Zbytnie rozciąganie skóry wszerz jest bardzo niewłaściwe, okrywa bardzo naciągniętej skorki robi wrażenie rzadkiej.
W przetwórni przed garbowaniem przecina się skórkę bobrzyków na grzbiecie, gdzie futro jest rzadsze, a przez to mniej cenne. Na fermie jednak przy ściąganiu nie przecina się skórki, gdyż utrudnia to jej wysuszenie i zmniejsza wartość.
![]() |
Samica nutrii z młodymi |
OBRÓBKA SKÓRKI NUTRII
Futerko nutrii poddaje się w przetwórni precyzyjnym oraz skomplikowanym procesom moczenia, skrobania, garbowania oraz tzw. depilacji. Po przeróbkach tych futerko nutrii jest zupełnie niepodobne do normalnej okrywy tego zwierzęcia.Przy procesie depilacji skórki nutrii umieszcza się w skrzynkach, do których wpuszcza się suche powietrze ogrzane do temperatury około 70°C. Proces ten osłabia połączenie włosów pokrywowych (które są sztywne, kruche i nietrwałe) ze skórką, wskutek czego dają się one łatwo wyciągnąć maszynowo. Po usunięciu tych włosów futro prasuje się, co daje mu estetyczny wygląd i połysk. Następnie przycina się włosy puchowe do jednej długości i usuwa pozostałe jeszcze włosy przewodnie i ościste. Gotowe futro nutrii spotyka się często w handlu pod nazwą "małp", jest to jedno z najtrwalszych spośród futer gryzoni.