Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Dobór par nutrii

      Odpowiedni dobór par jest w hodowli nutrii jednym z czołowych zagadnień i od pomyślnego jego rozwiązania zależy w decydującej mierze powodzenie danej fermy.

      Musimy tu wziąć oczywiście pod uwagę wiadomości zawarte w poprzednich artykułach, a więc łączenie zwierząt najlepszych z najlepszymi, pełne wyzyskanie najlepszych samców, unikanie bezplanowego kojarzenia w pokrewieństwie, utrwalenie nowych odmian ubarwienia, powtarzanie kojarzeń udanych, wreszcie uwzględnianie indywidualnych właściwości charakteru zwierząt.

      Ostatni punkt w hodowli nutrii ma szczególne znaczenie. U nutrii bowiem znacznie silniej niż u pozostałych zwierząt futerkowych czy gospodarskich zarysowują się "sympatie" oraz "antypatie". Niekiedy przez długi okres nie można otrzymać od danej pary nutrii potomstwa jedynie z powodu wzajemnego "niepodobania" się zwierząt, które toczą ze sobą ciągłe walki. I odwrotnie, zdarza się, że zwierzęta raz skojarzone po rozłączeniu nie chcą kopulować z innymi partnerami. Przy łączeniu par należy również unikać kojarzenia w obrębie jednego miotu, gdyż zwierzęta takie kopulują zwykle bardzo późno lub nawet wcale. Dokładna znajomość charakteru zwierząt w okresie poprzedzającym dobór powinna dać hodowcy wskazówki dla uniknięcia opisanych wyżej skutków, gdyż cechy psychiczne są tak samo dziedziczne, jak i morfologiczne.

      Analogiczne jak w hodowli innych zwierząt futerkowych również w hodowli nutrii nie do pomyślenia jest racjonalny wybór i dobór bez prawidłowo przeprowadzonych zapisków, dziennika fermowego, będącego chronologicznym zestawieniem wydarzeń w fermie, oraz książki hodowlanej zawierającej dane zarówno co do pochodzenia, jak i użytkowości pogłowia.

      Książka hodowlana może mieć następujący układ: wyniki oceny użytkowości futerkowej można zapisywać albo posługując się metodą punktową, albo co jest lepsze, obok liczby punktów podać określenie słowne, np. barwa podszycia doskonała, gęstość niewyrównana. Określenie cyfrowe poszczególnych pozycji umożliwia przede wszystkim ujęcie porównawcze oceny zwierząt miedzy sobą według ogólnej liczby uzyskanych punktów.

      Dla zaoszczędzenia pracy można zaniechać oceny w wieku dwunastu miesięcy. W zasadzie byłoby lepiej przesunąć w ogólne pierwszą bonitację do wieku 9 lub 10 miesięcy, jednak w wieku 6 miesięcy dobiera się zwykle nutrie do hodowli.

      Przy ocenie użytkowości rozpłodowej podaje się oprócz daty pierwszego wykotu wiek samicy w danym terminie w dniach. Przy następnym porodzie podaje się tak samo w dniach okres, który upłynął od poprzedniego wykotu aż do daty następnego porodu. Cyfry te mówią o wczesności dojrzewania oraz płodności danej samicy, czyli matki.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!