Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Warunki utrzymania nutrii

     Przy selekcji uwzględnia się zdrowie i konstytucje, użytkowość oraz pochodzenie i zdolność przekazywania cech potomstwu. Branie jednak pod uwagę tej ostatniej natrafia na trudności, ponieważ nutrie osiągają dojrzałość futerkową stosunkowo późno, zwykle już po 1 - 2 krotnym użyciu do rozpłodu.

     Przy wyborze zwierząt rozpłodowych trzeba brać pod uwagę przede wszystkim zdrowie i konstytucje. Bobrzyki chore, a zwłaszcza na gruźlicę, kokcydiozę lub schorzenia przewodu pokarmowego, chude, apatyczne, silnie poranione lub z odmrożonymi palcami, ogonem, albo w porównaniu z rodzeństwem zbyt wolno przyrastające nie powinny być dopuszczane do dalszego rozpłodu.     W hodowli do użytkowości rozpłodowej, pozostawia się jedynie najlepsze samce o wyraźnych skłonnościach poligamicznych, spośród samic zaś bezwzględnie usuwa się z hodowli osobniki, które do wieku 18 miesięcy, tj. do okresu dojrzałości futra nie dały co najmniej 2 miotów ze średnią liczbą 4 - 5 sztuk w miocie. Usuwa się również samice wykazujące skłonność poronień. Do dalszego chowu pozostawia się więc tylko samice odznaczające się wczesnym dojrzewaniem (pierwszy wykot nie później niż w wieku 12 miesięcy) oraz dużą częstotliwością rodzenia (2 mioty w ciągu roku).

     Użytkowość futerkową na żywych zwierzętach dość trudno jest określić, ponieważ wygląd zewnętrzny okrywy zależy głównie od długości włosów pokrywowych , które jak wiadomo usuwa się w procesie obróbki futra. Wartość futra zależy jedynie od cech włosów puchowych, których właściwości są zupełnie niezależne od analogicznych cech włosów pokrywowych.

     Ocena wartości futra polega więc na określaniu cech podszycia. Robi się to zwykle w ten sposób, że odsuwa się włosy pokrywowe dłońmi i dmucha w okrywę.

     Normalnie pierwszą kontrole jakości okrywy i selekcję na tej podstawie u młodzieży przeprowadza się w wieku 6 miesięcy, tj. wtedy, gdy osiąga ona pewien stopień dojrzałości. Kontrolę tę powtarza się w wieku 12 miesięcy oraz przed ubojem, wreszcie po wyprawieniu skórki.

     Przy ocenie futra nutrii zwraca się uwagę przede wszystkim na gęstość i wysokość puchu, na wielkość skórki i delikatność włosów, barwa ma mniejsze znaczenie, ponieważ futerka podlegają barwieniu ewentualnie w czasie obróbki. Przy 100-punktowej ocenie nutrii stosowanej w Niemczech na wystawach na cechy te przypada 30, 25, 20 i 15 punktów. Jak widać z wymienionej punktacji, główny nacisk kładzie się na barwę okrywy co nie jest właściwe. Najcenniejsze są futra o zabarwieniu ciemnym, prawie czarno-niebieskim, mniej wartościowe są stalowo-niebieskie, brązowe, a najmniejszą wartość stanowią futra o zabarwieniu rudawym. Każde futro pod wpływem światła słonecznego nabiera mniej lub więcej czerwonego odcienia.

     Przy omówionej powyżej ocenie nutrii na 100 punktów przypada aż 90 na jakość okrywy, co zootechnicznego punktu widzenia jest zupełnie niewłaściwe, gdyż na tak ważne cechy zwierzęcia jak zdrowie, budowa, płodność itd. przypada zaledwie 1/10 ogólnej ilości punktów. Z tego punktu widzenia lepszym systemem punktowej oceny nutrii jest system stosowany w NRD.

     Sztuki ocenione na 40 - 35 punktów zalicza się do klasy prima, ocenione na 34 - 30 punktów zalicza się do bardzo dobrych, na 29 - 25 do dobrych i ocenione na 24 - 21 punktów do dostatecznych. Sztuki o puchu czarnoniebieskim otrzymują 12 punktów, o puchu stalowoniebieskim - 9, brązowym - 6, nutrie mające zaś puch szary z odcieniem rudawym tylko 3 punkty.

     Wielkość skórki wpływa również w dużym stopniu na jej wartość, która zależnie od wymiarów skórki waha się w granicach 100-300%. Delikatność włosów nutrii zależy od ich grubości. Gęstość włosa puchowego zależy przede wszystkim od płci i wieku zwierzęcia. U samców porost jest 20-30% gęstszy niż u samic. U młodych zwierząt gęstość porostu jest na ogół słabsza oraz wynosi na jednostce powierzchni skóry tylko 70-80% porostu osobnika wyrośniętego danej płci.

     Przy wyborze sztuk do rozpłodu należy także zwrócić uwagę na ich charakter i usuwać te zwierzęta, które są niezgodne i zbyt agresywne. Wstępny projekt normy PKN na nutrie brązowe przewiduje wprowadzenie licencji według następujących zasad.

     Licencję nutrii przeprowadza się dwukrotnie. Pierwszy raz (licencja wstępna) w wieku przynajmniej 6 miesięcy i drugi raz (licencja hodowlana) w wieku co najmniej 18 miesięcy.

     Podobnie jak lisy oraz norki nutrie ocenia się za pomocą współczynnikowej skali punktowej i według ilości uzyskanych punktów dzieli na 4 klasy. Nutria, która ma być zaliczona przynajmniej do IV klasy musi prócz odpowiedniej ilości punktów mieć w pełni zadowalający stan zdrowia, nie może być krzywiczna i nie może pochodzić z fermy, na której w ciągu ostatniego roku panowała salmonelloza. Dopuszcza się brak ogona o ile jest zagojony po odmrożeniu. Nie dopuszcza się natomiast odmrożenia lub otarcia (pokaleczenia) łap oraz wyraźnych wad budowy. Podobnie jak przy licencji i norek cechy nutrii punktuje się od 1 do 5 i mnoży przez odpowiedni współczynnik. Dla klasy I i II nie może być zaliczona nutria, która choć za jedną cechę uzyskała tylko 1 lub 2 punkty, a odpowiednio do klasy III tylko 1 punkt. Przy licencji hodowlanej nutrii przeprowadza się powtórnie oceny cech ocenianych przy licencji wstępnej i wyniki tej oceny (w punktach)dodaje się do ilości punktów uzyskanych przez zwierzę za pozostałe cechy.

Skala oceny nutrii

Cecha Najwyższa liczba punktów
Budowa< td>                10
Typ budowy                3
Wygląd ogólny                5
Stopień rozwoju                2
Barwa puchu                12
Okrywa                10
Użytkowość hodowlana i rozpłodowa                8
Pochodzenie                2
Płodność                6
Razem                40

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!