Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Pasze stosowane w żywieniu nutrii

      Pasze stosowane w żywieniu nutrii, podobnie jak pasze używane w żywieniu zwierząt mięsożernych można podzielić na:
 • pasze pochodzenia roślinnego
 • pasze pochodzenia zwierzęcego
 • pasze dodatkowe

  Nutria w trawie
  Nutria w trawie
 • PASZE ROŚLINNE
 • PASZE ZWIERZĘCE
 • PASZE DODATKKOWE
 • Pasze pochodzenia roślinnego


  Okopowe
        Spośród okopowych największe znaczenie w żywieniu nutrii mają ziemniaki, buraki, marchew. Mniej chętnie jedzona przez bobrzyki jest rzepa, brukiew oraz rzodkiew. Selery i pietruszka są zdaniem hodowców szkodliwe, zwłaszcza w dużych ilościach.

        Ziemniaki podaje się parowane w ilości około 200 g na dzień i sztukę, można również dawać gotowane obierzyny ziemniaczane. Należy unikać stosowania ziemniaków surowych, zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy kiełkując wytwarzają trującą substancję - solaninę. Ziemniaki kiszone, podobnie jak i wszelkie inne kiszonki, dają dobre wyniki, ale tylko przy należytym ich przygotowaniu i przechowaniu.

        Buraki pastewne podaje się, zwłaszcza jesienią i zimą, z wyjątkiem wielkich mrozów, kiedy to w skutek przemarzania mogą być przyczyną schorzeń przewodu pokarmowego. Ostrożność należy zachować również pod wiosnę, kiedy to buraki w kopcach pleśnieją. Najlepiej jest buraki rozkroić i podawać w kawałkach nie większych niż 100 g, ponieważ zwierzętom najwygodniej je wtedy spożywać.

        Marchew (czerwona i pastewna) jest pożywniejsza od buraków i nie tak łatwo marznie. Marchew czerwona oprócz swej wartości odżywczej przyczynia się do niszczenia pasożytów jelitowych. W tym jednak celu trzeba podawać co najmniej 500 g dziennie, ograniczając jednocześnie ilości innych pasz podawanych, a zwłaszcza ziemniaków, siana oraz zielonek.

  Owoce
        Owoce dojrzałe takie jak jabłka, gruszki, śliwki są bardzo chętnie zjadane przez bobrzyki. Owoce natomiast niedojrzałe (zielone) lub przedwcześnie opadłe wskutek złych warunków atmosferycznych mogą wywołać objawy rozwolnienia, a nawet wzdęcia, toteż należy je skarmiać ostrożnie.

  Nutria na piasku
  Nutria na piasku
  Zielonki
        W okresie letnim podstawą żywienia nutrii powinny być wszelkiego rodzaju zielonki. Pod ogólną tą nazwą należy rozumieć różnego rodzaju trawy, chwasty, zielone pędy i liście roślin uprawnych oraz roślinność wodną oraz nadwodną.

        Spośród pospolitych chwastów bardzo dobre są dla nutrii gatunki takie jak babka, mniszek, lebioda, stokrotka, chaber, krwawnik, pokrzywa, żółtlica, bluszczyk kurdybanek, jasnota i inne, niechętnie natomiast zjadają skrzyp, wierzbówkę, bagno oraz malwę.

        Z roślin uprawnych nutrią podajemy koniczynę, lucernę, kukurydzę, koński ząb, seradelę, owies zielony, wykę sałatę, kapustę pastewną oraz inne. Szczególne znaczenie dla hodowcy ma słonecznik, który bobrzyki jedzą bardzo chętnie, pomimo znajdującej się na jego powierzchni wielkiej ilości włosków. Zjadają także grubą i dość twardą łodygę. Słonecznik siany na niewielkich poletkach w regularnych odstępach czasu, np. co dwa tygodnie, dostarcza aż do końca września cennej zielonki dla nutrii. Ze względu na swe szerokie liście nadaje się on również w pewnym stopniu do zaciemniania klatek w okresach lipcowych upałów, kiedy to osiągnie już odpowiednią wysokość. Wśród roślin pastewnych bobrzyki nie lubią żywokost, liści rzodkwi, czasem nawet inkarnatki.

        Z roślin wodnych i nadwodnych mogą ważną rolę odgrywają rośliny z rodziny różowatych, wodnikowatych, sitowatych, rogatkowatych, łączniowatych, żabieńcowatych, żabiściekowatych, rdestnicowatych, turzycowatych, trawiastych, jeżogłówkowatych, kosaćcowatych oraz grzebieniowatych.

  Nutria
  Nutria
        Roślinność łąk kwaśnych stwarza niebezpieczeństwo zakażenia bobrzyków motylicą, której postać larwalna znajduje się na podmokłych łąkach, ponadto roślinność z terenów zakwaszonych przy długotrwałym stosowaniu działa ujemnie na płodność.

        Zielonki podaje się w stanie świeżym, nawet w stanie zwilżonym rosą lub deszczem, nie wolno natomiast skarmiać ich w stanie zagrzanym wskutek leżenia na stosie.

  Wyjątkowo chętnie nutrie zjadają młode pędy malin.

  Siano
        Podstawą zaopatrzenia hodowli zarówno pod względem pożywienia, jak również ściółki jest siano. Największe jego zużycie przypada na okres zimowy, przy czym najlepszą wartość ma dobrze wysuszone siano koniczyny lub lucerny. Siano z kwaśnych łąk należy dawać z podanych wyżej względów w niewielkich tylko ilościach. W czasie mrozów i niepogody zapas siana łąkowego lub słomy w budce na stropie z siatki należy codziennie uzupełniać.

  Zbożowe
        Ziarna zbóż, a wiec owsa, jęczmienia, pszenicy są cenną paszą treściwą, przy prawidłowym żywieniu paszami objętościowymi można stosować je w niewielkich ilościach. Zboże podawać można albo nie zmielone, na sucho lub zwilżone tuż przed podaniem, albo też sób jest lepszy, ponieważ zapobiega bardziej rozrzucaniu ziarna, zwiększa jego strawność oraz ułatwia podawanie nutriom dodatku mączek i pasz mineralnych. Bardzo wartościowym pokarmem dla nutrii jest dobry owies, bardzo chętnie zjadają też ziarno kukurydzy, które najlepiej jest dawać w całych kaczanach. Żyto w większych ilościach działa prawdopodobnie ujemnie. Żyto gotowane bobrzyki jedzą bardzo chętnie i w ilościach do 50 g dziennie nie wywołuje jakichkolwiek złych następstw.

        Część produktów zbożowych można zastąpić różnego rodzaju odpadkami pieczywa, np. czerstwym chlebem lub bulkami, byle nie zapleśniałymi. Te produkty hodowca powinien traktować jako przysmak podawany z ręki.

        Pokaram powinien być podawany w odpowiednich karmidłach i poidłach. Aby zminimalizować rozrzucanie pokarmu, oraz brudzenie wody pitnej.

  Rośliny oleiste i strączkowe
        Cennym pokarmem dla nutrii ze względu na zawartość białka są wysuszone pędy soi i grochu łącznie ze strączkami, które po zmieleniu dodaje się do paszy treściwej. Zadawanie w nadmiarze samych śrutowanych nasion lub makuchów może wywołać lekkie objawy zatrucia. Makuchy spożywają nutrie niechętnie, należy zatem dawać je bardzo dobrze rozdrobnione jako niewielki procent paszy treściwej.

  Cztery nutrie
  Cztery nutrie
  Gałęzie
        Gałązki drzew oraz krzewów powinny stanowić niezbędne uzupełnienie dawek pokarmowych nutrii niezależnie od pory roku, nie we wszystkich fermach , zwłaszcza dużych, są one stosowane. Zagadnienie przedstawia się w ten sposób, że chociaż nutrie mogą się obejść bez gałęzi, to jednak maja one dla nich duże znaczenie. Nutrie zjadają chętnie nie tylko liście, lecz przede wszystkim obgryzają korę i w ten sposób z jednaj strony otrzymują cenne zawarte tam substancję, z drugiej ścierają sobie siekacze i nie niszczą drewnianych urządzeń swego pomieszczenia (domków, słupów, ogrodzenia, klatki )itd. Nutrie lubią szczególnie gałęzie dębu, brzozy, akacji, orzecha włoskiego, topoli i leszczyny, mniej chętnie wierzby, olchy oraz osiny. Jesienią należy uzyskać gałęzie w przycinki drzew owocowych. W przeciwieństwie do innych pasz gałęzi nie podaje się codziennie, a wystarczy je wrzucić do zagrody raz na kilka dni.

  Pasze pochodzenia zwierzęcego


        Z pasz pochodzenia zwierzęcego ważny jest dodatek do karmy maczki mięsnej lub rybnej w ilości 2-3%. Również podawanie mleka ciężarnym oraz karmiącym samicom bądź kleiku na mleku młodym nutriom daje bardzo dobre wyniki. W razie dużych miotów (ponad 7 sztuk) zaleca się dla samicy dodatek mieszaniny mleka i mąki kukurydzianej lub jęczmiennej w stosunku 1:1 i w ilości do 40 g na oseska.

  Pasze dodatkowe

        Z pasz dodatkowych mogą wchodzić w grę w żywieniu nutrii drobno mielone kości lub mączki kostne jako źródło składników mineralnych, tran w przypadkach stwierdzonych objawów krzywicy, sól kuchenna, której sód potrzebny jest do zrównoważenia dużej ilości potasu zawartego w paszach roślinnych, a także dodatek, zwłaszcza podczas zimy, kiełkującego ziarna jęczmienia, owsa lub pszenicy (2 razy na tydzień), wreszcie siemię lniane.
 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 3 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!