Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Rozród i wychów młodzieży

      Macica samic nutrii ma dwa rogi nie zrośnięte ze sobą, co jest charakterystyczne szczególnie dla gryzoni. Sutki, cztery do pięciu par, średnio rozwinięte, są umieszczone po obu bokach zwierzęcia nieco niżej grzbietu, a nie jak u większości zwierząt ssących na podbrzuszu. Przednia para sutek znajduje się za łopatką, ostatnia para jeszcze przed udem. Odstęp między sutkami jest nierówny. Cel tego dość niezwykłego umiejscowienia sutek poszczególni badacze różnie tłumaczą. Według jednych ułatwia to dostęp do sutek młodym, które pod względem wymiarów ciała są duże. Według innych takie umiejscowienie sutek ma ułatwić karmienie młodych w wodzie. Jednak twierdzenie, że przy pływaniu na większe odległości młode czepiają się sutek matki, jest błędne. Pewne cechy słuszności ma pogląd, według którego umieszczenie sutek w grzbietowej partii tułowia ma zapobiegać przemaczaniu brzucha, który u nutrii (które są stworzeniami najczęściej przebywających w płytkiej wodzie)jest na to często narażony. Umieszczenie na brzuchu sutek, wokół których brak jest uwłosienia, sprzeciwiałoby się ochronie partii brzusznej w postaci choćby zagęszczenia tam porostu włosa puchowego. Co prawda podobne umiejscowienie sutek właściwie jest również i innym spokrewnionym z nutriom gryzoniom, nawet prowadzącym lądowy tryb życia, być może jednak przejście ich na lądowy tryb życia było zjawiskiem wtórnym i następowało ewolucyjnie dopiero w późniejszym okresie rozwoju rodowego.

      Dla hodowców orientujących się w rozmieszczeniu zewnętrznych narządów rozrodczych określenie płci nutrii jest sprawą prostą. Przy pewnej uwadze można nieomylnie rozpoznać płeć nutrii nie tylko u zwierząt wyrośniętych, ale już od razu po urodzeniu. U samicy otwory odbytu i sromu prawie się stykają, u samca natomiast odstęp miedzy nimi jest większy i wynosi u zwierząt nowourodzonych 0,5 cm, u starszych 3-4 cm. U samic łechtaczka tworząca wzgórek znajduje się najwyżej 15 mm od środka odbytu. Musimy pamiętać, że u samic od wieku 2-4 miesięcy otwór płciowy może być słabo widoczny.

Komentarze (1)
Autor: ~M.Z.     (2014-04-14,  11:31:44)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.31.130.22)Odpowiedz
Temat:

nutrie - maluchy


Witam. Z całym szacunkiem, na przedstawionym filmie są wydry, nie nutrie.


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!