Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Produkcja indyków typu brojler

Tucz indyków
      Pod pojęciem „brojler" rozumiemy w produkcji indyków młode ptaki przeznaczone na konsumpcję już od osiągnięcia 2,5 kilograma. Indyki-brojlery odchowuje się podobnie jak tuczone kurczęta bez wybiegów, żywi je również wyłącznie mieszanką paszową treściwą odpowiadającą potrzebom paszowym, ale okres tuczu trwa 12—14 tygodni. Pełną podaż handlową brojlerów indyczych spotyka się już praktycznie w każdym kraju. Ciężar indyków zaliczonych w obrocie konsumpcyjnym do kategorii brojlerów ma dużą rozpiętość, wynosi od 2,25 do 7 kg.

      Przy porównaniu kalkulacji produkcji brojlerów indyczych z opłacalnością odchowu indyków pastwiskowych, przemawia na korzyść brojlerów przede wszystkim szybszy obrót włożonego kapitału, szybki rozwój w pierwszych 3-4 miesiącach życia i dlatego lepiej można wykorzystać paszę i pomieszczenia inwentarskie dla insyków, gdyż rotacja jest szybsza i można utuczyć więcej ptaków.

      Natomiast ujemnymi stronami produkcji brojlerów indyczych jest przede wszystkim zwiększony udział ceny pisklęcia w kosztach produkcji, gdyż cena pisklęcia jest ponad 3-krotnie wyższa niż cena jednodniowego kurczęcia. Dalsze niedogodności to konieczność częstszego odchowu piskląt i związana z tym praca oraz zwiększone ryzyko. Indyki są, jak wiadomo, w pierwszych tygodniach znacznie wrażliwsze od kurcząt, śmiertelność ich jest większa.

      Nastawienie produkcji indyków na zbyt brojlerów może być uzasadnione przede wszystkim tam, gdzie nie ma odpowiednich pastwisk. W pierwszym okresie rozwoju ptaków wykorzystanie paszy treściwej jest bardzo dobre, korzystniejsze nawet niż w tuczu kurcząt, jednak zwiększone potrzeby karmowe dorastających indyków mogą spowodować, że przy braku pastwiska produkcja indyków jesiennych nie wytrzyma kalkulacji.

Hodowla indyków
      Przemysł drobiarski nie wprowadził dotąd jeszcze planowego skupu i kontraktacji wczesnych indycząt rzeźnych, odpowiadających wymaganiom rynku . Na razie kładzie się główny nacisk na uzyskanie młodych dobrze umięśnionych indyków dostarczanych do zakładów drobiarskich od lipca do połowy listopada. W tym kierunku prowadzi się kontraktację. Do celów eksportu najbardziej pożądany jest ciężar żywca 4-4,5 kg. Upierzenie ma być białe, w stanie pełnego rozwoju, a ptak musi być dobrze umięśniony. U indyczek pierś powinna być dobrze zaokrąglona. U indorów grzebień mostku jest wyższy, może więc nieco wystawać. Jeżeli rozłożenie mięśni na piersi jest obfite, to również umięśnienie ud jest właściwe. Indyk mający uzyskać w skupie pierwszą klasę powinien wykazywać dość obfitą i dobrze rozmieszczoną powłokę tłuszczu podskórnego, musi więc w okresie odchowu oraz przed odstawą być dobrze żywiony.

      Takie indyki uzyskuje się również na wybiegu, a więc w warunkach powszechnie u nas stosowanych, które nie wymagają specjalnych pomieszczeń dla utrzymania indyków po ósmym tygodniu życia, kiedy już są zahartowane i niewrażliwe na ostrzejsze warunki atmosferyczne. Powyżej 10 -12 tygodnia życia wystarczają więc bardzo prymitywne pomieszczenia ale zadaszone.
Żródło:
Komentarze (11)
Autor: ~lena     (2014-03-30,  15:59:56)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 5.134.64.90)Odpowiedz
Temat:

indyki


gdzie moge kupic jaja lęgowe indyków brojlerów.prosze o kontakt pod nr: 663956673
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 8]
Temat:

Komentarze na temat: Produkcja indyków typu brojler


Dyskusja użytkowników na temat: Produkcja indyków typu brojler


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: F1 Savannah i caracal Kocięta na sprzedaż.

Kocięta F1 Savannah na sprzedaż. Jesteśmy dużymi hodowcami kotów. mamy młode...Tytuł: Ukraina. Miod 6 zl/kg. Pozyskujemy ziolomiody, propolis, wosk. Gospodarstwa agroturystyczne, pszczelarskie, pasieczne na sprzedaz, wynajem. Pushkari - miodowy kraj. Niskie ceny - miody wysokiej jakosci 6 zl/kg, akacjowy, kwiatowy wczesnowiosenny

Ukraina. Miod 6 zl/kg. Pozyskujemy ziolomiody, propolis, wosk. Gospodarstwa...Tytuł: Kozy Mleczne
Witam kupię kozy mleczne ,sanejskie lub polskie


Tytuł: Sprzedam króliki w różnym wieki
Sprzedam króliki w różnym wieki cena w zależności od wieku i rasy