Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Żywienie przepiórek na ubój

Do uboju przeznacza się albo młode przepiórki w wieku 6 tygodni lub ptaki dorosłe z hodowli. W przypadku młodych ptaków rzeźnych żywienie ich w pierwszych dwóch okresach odchowu jest identyczne jak przepiórek hodowlanych. W ostatnim, trzecim okresie, żywienie ptaków rzeźnych powinno być zróżnicowane.
Umieszcza się je w osobnych pomieszczeniach lub w klatce. W zależności od potrzeb żywi się nadliczbowe samce lub obie płcie. W czwartym tygodniu życia można już odróżnić płeć. Kurki są cięższe i dlatego tuszka ich ma lepsze walory kulinarne. Z reguły jednak, a przede wszystkim ze względów ekonomicznych do uboju przeznaczane są nadliczbowe kogutki. Jeśli tuczone mają być zarówno samce i samice to wskazane jest oddzielne ich utrzymywanie. Ptaki są wtedy spokojniejsze i lepiej przyrastają.
Mieszanka paszowa dla ptaków rzeźnych musi być bogatsza w energię w porównaniu ze stosowaną w żywieniu ptaków hodowlanych. Jeden kilogram mieszanki powinien posiadać 3050 kcal (12,7 MJ/kg) energii metabolicznej, 22% białka ogólnego, 1,1% lizyny, 0,48% metioniny, 0,90% wapnia, 0,45% dostępnego fosforu, 0,16% sodu i 0,15% chloru. Ze względu na możliwość uzyskania niepożądanego zapachu mięsa nie należy stosować w tuczu mączek rybnych. Także niedozwolone jest podawanie kokcidiostatyków, bowiem mogą się one gromadzić w wątrobie i mięśniach. W konsekwencji mogą ujemnie wpływać na zdrowie konsumentów. W mieszankach pełnoporcjowych stosowane mogą być wyłącznie premiksy bez kokcidiostatyków – IB-3, DKA-finiszer, DKM-3.
Jeśli stado przepiórek rzeźnych chorowało i było leczone, wolno je przeznaczyć do uboju dopiero po okresie karencji uzgodnionym z lekarzem weterynarii.
Dotuczanie wybrakowanych dorosłych przepiórek jest prowadzone inaczej niż tucz młodzieży. Ponieważ zakończyły one swój rozwój somatyczny, a nieśność ptaków wybrakowanych jest z reguły bardzo niska, stąd małe są ich potrzeby białkowe. Celem dotuczania jest zwiększenie masy ciała poprzez wzrost udziału tkanki tłuszczowej. Wtedy mięso nie jest zbyt suche, daje się lepiej upiec, a konsument jest zadowolony z jego wybornego smaku. Najlepiej żywić dotuczane przepiórki wyłącznie paszami zbożowymi. Bardzo dobre jest ześrutowane ziarno kukurydzy, a następnie pszenicy, podawane do woli. Dotuczanie powinno trwać od 2 do 3 tygodni.

Źródło: www.przepiorka.info
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!