Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Poidła dla świń

Dostępnych na rynku jest wiele rodzajów poideł dla świń. Najpopularniejsze są poidła miskowe z zaworami smoczkowymi typu ZP o standardowych gwintach 1/2 cala. Poidła miskowe dla świń wykonane są z mocnych materiałów. Najczęściej na rynku spotkać można tego typu poidła dla świń zrobione z odlewu żeliwnego pomalowanego proszkowo.Poidło miskowe dla tuczników z zaworem ZP2
Poidło miskowe dla tuczników z zaworem ZP2


Zawory typu ZP1, ZP2 czy ZP3 różnią się długością i znajdują się w górnej części poidła. Najkrótsze (ZP1) stosowane są w poidłach miskowych dla warchlaków. Poidło miskowe dla warchlaków pracuje pod ciśnieniem w zakresie 0,04-0,5 MPa i charakteryzuje się wydajnością na poziomie 2-6 litrów na minutę.


Zawór ZP2 spotkać można w poidłach dla tuczników. Ciśnienie pracy poidła miskowego oraz wydajność znajduje się w tym samym przedziale, co poidło dla warchlaków.


Poidła miskowe dla macior wyposażone są w zawór ZP3. Ciśnienie pracy poidła dla macior podobnie jak w powyższych waha się w granicy 0,04-0,5 MPa i charakteryzuje się wydajnością 2-6l/min.W chlewniach bardzo często spotkać można poidła dla świn typu SELVAN. Są one łatwe do montażu, a znajdujący się od góry zasobnik sprawia, że ten typ poidła dla świń nie wymaga podłączenia do sieci wodociągowej. Poidło dla świń Selvan można montować także w kojcach porodowych, gdyż specjalna konstrukcja (znajdująca się na zakończeniu miseczka z zaworkiem) poidła sprawia, że doskonale sprawdza się ono w stosunku do prosiąt. Poidło zbiornikowe dla świń idealnie nadaje się do mniejszych chlewni czy kojcy porodowych.


Oprócz standardowych poideł miskowych dla warchlaków, macior oraz tuczników czy poideł dla świń zbiornikowych typu SELVAN w chlewniach zastosować można także poidła smoczkowe dla świń. Poidła smoczkowe dla trzody są znacznie bardziej higieniczne od standardowych poideł miskowych. Taki rodzaj poideł dla świń mocowany jest najczęściej na standardowe gwinty 1/2 bądź 3/4 cala. Poidła kropelkowe dla świń charakteryzują się solidnością oraz niezawodnością, dzięki wykonaniu ze stali nierdzewnej odpornej na działanie korozji.


Poidła kropelkowe są praktyczne, nie zabierają zbyt dużo miejsca i dają się swobodnie podłączyć pod ogólną magistralę wodną lub większy zasobnik. Przy wykonywaniu automatycznej linii pojenia dla świń należy pamiętać o redukcji ciśnienia.Z racji, iż w chlewni często nie ma dużo miejsca bardzo dobrym rozwiązaniem stanowi zastosowanie różnego rodzaju mocowań do poideł dla tuczników, które ustawią smoczek pod odpowiednim kątem by zwierzętom łatwo było pobierać wodę. W zależności od rodzaju mocowania do smoczków dla świń, poidło dla trzody będzie skierowane pod kątem w zakresie 30 - 45 stopni.Niektóre z mocowań do poideł smoczkowych posiadają wbudowaną regulację, dzięki czemu można dostosowywać wysokość smoczka dla trzody bez konieczności ściągania całości. Jest to dość korzystne rozwiązanie w dużych chlewniach, w których hodowcy zależy na komforcie pracy. Według norm wysokość poidła smoczkowego dla trzody zmienia się wraz z wiekiem świni i zależna jest w gruncie rzeczy od wagi zwierzęcia.Zależność kształtuje się następująco:

 • - 20 kg: 35-40 cm
 • - 50 kg: 50-60 cm
 • -100 kg: 70 cm

 • W każdej chlewni musi być zapewniony stały i nieograniczony dostęp do świeżej i czystej wody dla trzody. Dobór odpowiednich poideł dla świń zależy od konstrukcji budynku inwentarskiego oraz wielkości hodowli. W dużych chlewniach najlepsze rozwiązanie stanowią automatyczne systemy pojenia świń, gdzie hodowca nie jest zobowiązany do ciągłego zapełniania poidła zbiornikowego dla świń i w ten sposób zaoszczędzić może dużo czasu, który może przeznaczyć na inne czynności gospodarskie.  Żródło:
  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 10 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

  Ogłoszenia


  Tytuł: Klatki do hodowli norek 8 i 6 stanowiskowe
  Sprzedam zainteresowanych prosze o kontakt telefoniczny po 18:00 .


  Tytuł: Ukraina. Byczki, jalowki 4 zl/kg. Siano, sloma do darmowego zbioru. Sprzedam stada bydla miesnego, mlecznego. Wolowina, zywiec. Byki, buhaje miesne 4 zl/kg, cieleta mleczne 5 zl/kg. Czernihowski obw. Wolowina wysokiej jakosci. Krowy rasy golsztynska

  Ukraina. Byczki, jalowki 4 zl/kg. Siano, sloma do darmowego zbioru. Sprzedam stada...  Tytuł: Kupię kózki-miniaturki
  Kupię kózki-miniaturki,młode lub kotne,najlepiej kolorowe lub białe