Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Intensywność rozpłodu królków

Małe króliki w gnieździe
Małe króliki w gnieździe
Samicę kryje się zwykle w klatce samca, a nie odwrotnie. Samice młode, zwłaszcza pierwiastki, kryje się samcami starszymi, doświadczonymi i silnymi. Młodych samców mniej doświadczonych, używa się do krycia samic starszych, które już rodziły króliczęta. Wskazane jest również, aby samce swoją masą ciała dorównywały lub przewyższa ły samice. Chodzi bowiem o to, aby samiec nie nabrał lęku przed samicą, gdyż to praktycznie wyklucza dalsze użytkowanie rozpłodowe. Zwykle wystarczy jednorazowe krycie samicy. Po jednym, dwóch dniach można przeprowadzić kontrolne krycie i jeżeli samica nie daje się pokryć, uważa się, że została zapłodniona. Przeprowadzone badania wykazały, że ze wzrostem spokrewnienia królików następuje zmniejszenie skuteczności pokryć, liczebności miotu, masy noworodków, zmniejszenie masy ciała królików przy odsadzeniu, w wieku 90 dni, spada żywotność młodych królików oraz zwiększa się procent upadków. Wobec powyższego należy unikać kojarzeń braci z siostrami oraz rodziców z potomkami.
Różne intensywności rozpłodu samic W produkcji królików może być stosowanych kilka metod rozpłodu (duża, średnia, mała intensywność lub mieszana). Chów w pomieszczeniach zamkniętych nieogrzewanych (na głębokiej ściółce) - z reguły o średniej intensywnośći rozpłodu - umożliwia prowadzenie rozrodu królików przez cały rok, co znacznie zwiększa liczbę wyprodukowanego przychówka. W zimowej porze roku temperatura powinna być w granicach 14-18oC. Przy tym systemie chowu (przy średniej intensywności rozpłodu) samice są kryte w 10-14 dni po porodzie, a młode odsadza się w wieku 32-35 dni.
Pozwala to na uzyskanie 5-6 miotów w ciągu roku i ponad 35 sztuk młodzieży rocznie. Roczny wskaźnik remontu stada wynosi 60-65%. W chowie królików prowadzonym na otwartej przestrzeni (mała intensywność rozpłodu) zarówno czynnik długości dnia jak i trudności w zabezpieczeniu królicząt - noworodków - przed przemarznięciem w okresie mrozów) narzucają sezonowość rozpłodu królików. Praktycznie w tych warunkach można uzyskać od samicy maksymalnie do 4 miotów rocznie w okresie od połowy marca do listopada. Przy tym systemie króliczęta odsadza się od matki w wieku 6 tygodni, a samice kryje się najczęściej w 42 dniu po porodzie. Roczny wskaźnik remontu stada wynosi 40-50%.
Żródło:
Komentarze (39)
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 38]
Temat: Komentarze na temat: Intensywność rozpłodu królków
Dyskusja użytkowników na temat: Intensywność rozpłodu królków


Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!